| alexsah41 a întrebat:

Vreu sa cumpar o masina la mana a doua inscrisa cu numere rosii in prahova. Ce acte trebuie sa-mi prezinte vanzatorul, pot sa o conduc pana la bucuresti, acte necesare imatriculari? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| oriflame_9415 a răspuns:

1 se face actul de vanzare cumparare intre vanzator si cumparator
2 certificatul masini
poti sa o conduci pana la bucuresti numai daca numerele rosii nu sunt expirate
pentru a o inmatricula trebuie sa urmaresti urmatorii pasi:
1 te programezi la RAR telefonic
2te duci la RAR cu certificatul, actul de vanzare cumparare pentru a face identificarea ITP si deprecierea(daca este cazul)
3dupa daca este OK la RAR platesti la ei o taxa 600ron-1000ron depinde de masina
4 te duci cu toate actele la finante sa platesti taxa de imatriculare
5 iar cu toate actele inclusiv chitanta de plata imatriculare la un birou de copiat acte
6 iar cu dosarul de la copiat acte la politie imatriculari auto acolo primesti numerele si certificatul nou il primesti in maxim5 zile prin posta
sper ca te-am ajutat prez multe detalii cu actul de vanzare -cumnparare si procedura nu stiu