| Jorgebour a întrebat:

A comandat cineva de pe site-ul newb-mag.ro? Sunt de încredere? Produsele sunt ok?

1 răspuns:
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Un magazin online este cel mai probabil sigur atunci când sunt afișate și ușor de accesat următoarele elemente:
- Datele de contact (nume, adresa fizică, telefon la care îi poți contacta în cazul în care este o problemă cu comanda plasată)
- Datele fiscale
- Secțiunea de "Politici de confidențialitate" și "Termeni și condiții"
- Redirecționare către alte pagini ale site-ului respectiv (Exemplu pagina de Facebook)

Site-ul menționat de tine conține toate aceste informații.

În plus, prezența și a magazinelor fizice poate fi un avantaj deoarece, în cazul în care ești din orașul respectiv, poți să mergi direct să discuți cu ei în cazul în care apar probleme.

Atunci când nu ești sigur dacă un site de cumpărături este de încredere sau nu, pe lângă verificarea elementelor menționate mai sus, poți căuta recenzii pe internet despre acesta.

E important ca înainte de a comanda să citești despre politica de returnare a magazinului. În felul acesta ești informat despre posibilitățile pe care le ai la dispoziție în cazul în care nu ești mulțumit de produsul achiziționat. Găsești aceste informații în secțiunea "Retur și schimb" de pe site.