| Adina999 a întrebat:

A folosit cineva argila pentru fata? Functioneaza?
Eu as vrea sa incerc sa imi dispara cosurile etc. Ar functiona?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argila este un bun absorbant, iar daca te confrunti cu un ten mixt-gras este foarte indicat sa-ti prepari o data pe zi sau la 2-3 zile ( depinde cat de gras e tenul tau ) o masca cu argila. Argila verde are cea mai mare putere de absorbtie, urmata de cea albastra care mi se pare potrivita pentru un ten normal si ultima este argila alba care este indicata pentru tenurile sensibile - cea din urma are cea mai mica putere de absorbtie.

Cosurile nu se trateaza doar cu masti. Trebuie sa folosesti si un tratament care sa omoare bacteria care provoaca acneea. Ti-as recomanda Duac gel, mask rym sau bioderma sebium global.

Punctele negre se pot inlatura cu plasturi pentru extractia lor ( daca punctele sunt mult prea mici plasturii vor fi ineficienti chiar daca stai la aburi inainte ), extractie la o cosmeticiana sau folosind un exfoliant chimic cu acid salicilic care-ti curata porii in profunzime, te ajuta in videcarea acneei, este anti-inflamator, trateaza si previne punctele negre, albe si de grasime etc. Are mai multe beneficii, dar trebuie ales corect. Daca nu are pH-ul corect pentru a fi acid si e plin de iritanti degeaba il aplici pe ten, am vazut in farmacie tot felul de porcarii care poarta denumirea de exfolianti dar sunt un mare fail care doar irita tenul. Eu iti recomand exfoliantii de la Paula's Choice.

E important sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara lactate, conserve, carne de porc, cipsuri, sucuri cu zahar adaugat sau accidulate, prajeli etc.

5 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Eu iti recomand pasta de dinti, le usca si nu e daunator.

| Adina999 explică (pentru Betty12345678):

Dar pentru puncte negre?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adina999):

Si eu iti recomand pasta de dinti daca vrei sa ti se descuameze tenul, sa ti se irite si eventual sa iti fie "arsa" pielea la cati iritanti contine o pasta de dinti. Sa mai mentionez ca fluorul din ea poate cauza cosuri day dreaming?

| Adina999 explică (pentru anonim_4396):

Deci pasta de dinti nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adina999):

In nici un caz, mentolul, alcool-ul, parfumul si alti iritanti nu se pun pe piele si trebuie evitate.