| Alexww a întrebat:

(Acnee pete)
Am o întrebate pentru cei care au avut acnee și au rămas cu petele de la acnee.
Cum ați reușit sa scăpați de ele?
Am auzit ca ajuta tratamentul cu peeling chimic.
Și cine a folosit acest tratament cât va costat?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la dermatolog să-ți zică ce se potrivește cazului tău

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mi-au trecut petele cu Acne Out crema activa. Acum folosesc si acid mandeloc care este un exfoliant foarte bland si niacinamide. Nu garantez ca ar putea sa functioneze la fel si la tine dar poti incerca. Atentie cu exfoliantul si niacinamidele. Le introduci treptat in rutina de ingrijire si cel mai important, le testezi pe mana si apoi pe o mica portiune de pe ten. Daca nu ai reactii alergice, poti sa le folosesti. Acidul mandelic il folosesti o data pe saptamana ceva timp apoi de maxim 2 ori pe saptamana. Si niacinamide introduci tot treptat si apoi poti sa folosesti in fiecare zi, de preferat seara. Neaparat sa folosesti ziua spf 50 pentru ca sensibilizeaza tenul.

| Michaeel a răspuns:

Am acnee frecvent. Am rămas mereu cu pete. Nu mi-am făcut niciun tratament chimic, alea mai mult înrăutățesc pielea decât sa o trateze. La mine, după o vreme petele au dispărut, m-am spălat zilnic pe fata și m-am dat cu câte-o crema de sebum și acnee.

| lussa a răspuns:

Nu te poti baza pe faptul ca produsele pe care le-a folosit cineva te vor ajuta si pe tine, ba chiar ti-ar putea face si mai rau. Cel mai bine e sa te consulti cu un dermatolog, el stie cel mai bine sa te ajute. Peeling-ul chimic e bun, e adevarat, dar acum nu ai de unde sa stii ce ti se potriveste. Daca nu ai posibilitatea de a consulta un dermatolog, poti consulta sfaturile dermatologilor de pe internet, care te vor informa despre beneficiile si riscurile peeling-ului chimic, precum si despre tipul de acid/activ pe care sa il folosesti.

| Singleone17 a răspuns:

Eu folosesc o soluție numită Zineryt. Costă în jur de 25 poate 30 de lei. Dacă te duci la medicul de familie și îl rogi să ți-o prescrie ( gen pe rețetă) atunci o iei pe gratis din farmacie. Mie chiar medicul meu de familie mi-a recomandat-o și țin să precizez că are rezultate foarte bune. Dacă vrei pot să îți trimit în privat o poza cu soluția. Succes!winking