| Carla16Ilkay a întrebat:

Acum cateva zile mi-a aparut pe fața un fel de " iritatie" pe obraji cu mici cosulete din alea cu cap alb dar foarte mici si putine. Nu ma ustura deloc si nici mancarime nu aveam sau ceva deci nu cred ca era chiar iritatie doar ca eram roșie. I-am aratat mamei si mi-a luat de la farmacie Nidoflor crema, la recomandarea farmacistei. Am început sa folosesc aceasta crema dimineata si seara cam de 3 zile si imi disparusera "iritatia" si acele cosulețe. Era totul bine pana azi dimineata când m-am trezit si eram foarte rosie in zona pomeților. Înainte sa folosesc aceasta crema cand am zis la inceput ca eram rosie, roseata se afla mai jos de pomeți, pe obraji, acum a aparut sus aproape de nas, exact acolo unde am aplicat crema. Am citit pe net despre Nidoflor si am gasit tot felul de chestii cum că ar da dependenta pentru ca are cortizon si am mai citit si ca poate produce cuperoza. M-am speriat foarte tare mi-e frica sa nu fie si la mine cuperoza, pentru ca nu îmi mai trece roseata asta de azi dimineata e pe fata mea si am observat ca daca ma frec se inroseste si mai rau. Voi ce ziceti poate fi cuperoza? Spuneti-mi parerea voastra despre aceasta crema sa o mai folosesc sau sa ma opresc? Tin sa mentionez ca am 15 ani. Si daca stiti alte creme mai bune sau remedii sa imi spuneti va rog. Multumesc ❤️

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cremele care contin cortizon pot sa provoace cuperoza si au ca efect spargerea capilarelor in unele cazuri. Opreste-te din folosirea cremei si nu mai aplica creme care contin cortizon pe ten.

Nu poti asocia aparitia acelor cosuri si roseata cu ceva? O crema sau un produs pe care il aplicai pe ten si te ustura sau iti usca tenul? Nu iti mai freca tenul si nu folosi apa fierbinte sau rece pe ten. Foloseste protectie solara tot timpul anului.

Poti sa folosesti ingrediente cu efect anti-iritant ca sa-ti calmezi tenul. Poti sa aplici comprese cu ceai verde si/sau ceai de musetel ( iti faci un concentrat din 2 plicuri de ceai iar dupa o ora il poti arunca pentru ca-si pierde din proprietati ) Compresele trebuie sa fie caldute ( aproape reci ) si nu trebuie sa-ti clatesti tenul dupa.

Acidul azelaic ( Skinoren 15% ) poate sa amelioreze roseata, dar iti recomand sa il folosesti doar dupa o saptamana in care ai aplicat o crema reparatoare ( Gerovital H3 Derma+ crema pentru piele cu roseata si scuame sau Bioderma Sensibio Ar ) - poate nici nu mai este nevoie de Skinoren.
https://www.farmaciadepenet.ro/......-50ml.html
https://www.farmaciadepenet.ro/......-40ml.html

Nu ar trebui sa aplici creme tratament pana nu se reface pielea in urma aplicarii cortizonului pentru ca ai putea doar sa o iriti mai rau. Aplica compresele cu ceai cateva zile. Daca e cazul sa folosesti Skinoren acesta se aplica treptat, o singura aplicare ( la inceput doar seara ) o data pe saptamana, in fiecare saptamana se mai adauga o aplicare pana se ajunge la aplicarea lui de cel putin 5 ori pe saptamana, de doua ori pe zi. Cand ajungi la 4 aplicari pe saptamana poti sa incepi si sa aplici de doua ori pe zi dar treptat. Aplica o crema hidratanta dupa 5-10 minute de la aplicarea gelului Skinoren.

Mergi totusi si la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere la dermatolog.

| Carla16Ilkay explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de raspuns big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carla16Ilkay):

N-ai pentru ce ^^ kiss

3 răspunsuri:
| thequeen1409 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi sa ii arati unui dermatolog care sigur va stii ce sa intampla, daca va face investigatii mai amanuntite, de la farmacie nu poate stii sigur ce se intampla