| anthem a întrebat:

Acum ceva timp am folosit un produs pentru a scapa de niste piele moarta de pe fata (peeling). Acum, chiar si dupa 3 ani, tenul meu zici ca are pete pe el de la folosirea lui. Mastile de fata nu ma ajuta sa imi aduca pielea fetei la aceeasi nuanta. Ce sa fac? Stiu ca am gresit...dar nu ma asteptam asa ceva.
Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce produs ai folosit si in ce anotimp? Ai folosit protectie solara? Mastile daca nu au ingrediente pentru petele solare si nu se aplica zilnic, si de doua ori pe zi, nu au cum sa faca minuni. Poti incerca terapia PRP si o rutina cu 2 inhibitori de melanina (vitamina c, arbutin -ambele ingrediente sunt fotosensibilizante la fel ca peelingurile si acizii exfolianti ) aplicati de 2 ori pe zi, 5 zile pe saptamana si niciodata unul peste altul.

Incepi prin a folosi un singur produs, introducandu-l treptat in rutina ta si de preferat seara, mutandu-l ziua cand termini perioada de acomodare cu el. In prima saptamana il aplici de 2 ori urmand sa cresti numarul aplicarilor in fiecare saptamana pana la 5, poti ca in a 2. a saptamana sa menti tot 2 aplicari in functie de cum reactioneaza tenul tau si cat e de sensibil. Ai nevoie de o perioada de acomodare pentru fiecare produs cu ingrediente active. SPF-ul 50 e sfant. Crema hidratanta sau spf-ul il aplici dupa 5 minute de la aplicarea activului. Daca ai nevoie de o luna jumate sau 2 luni ca sa te acomodezi cu un ingredient este ok, nu trebuie sa ii dai prea mult tenului. Gasesti produsele la The ordinary sau Paulas Choice.

Dupa ce ai o rutina stabila de cateva luni cu ingredientele astea poti sa adaugi treptat si niacinamida in rutina. In primele 2-3 saptamani aplic-o in una din zilele in care nu folosesti inhibitori de melanina. Poate sa fie aplicat dupa 15 minute de la aplicarea unei creme cu alpha arbutin 2% si apoi crema hidratanta. Nu combina niacinamida cu vitamina C. Niacinamida nu este fotosensibilizanta.

Este interzisa expunerea la soare vara, SPF-ul e sfant, cea mai buna protectie e evitarea soarelui, verifica mereu indexul UV, nu iesi fara protectie nici macar 15 minute (mai ales daca ai aplicat un produs fotose sibilizator pentru ca asa apar petele ).

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

Serul cu vitamina C este foarte bun pentru a scapa de acele pete dar trebuie sa il folosesti zilnic cateva luni ca sa vezi rezultate. Cauta niste review-uri pe net ca sa il alegi pe cel mai bun.