| Muppet a întrebat:

Ajutor! Argintul poate rugini? Am o bratara de argint, destul de groasa (am dat destui bani pe ea) si se innegrise putin. Am incercat sa o curat cu pasta de dinti si s-a curatat foarte bine, era ca noua. Dupa nici 2 saptamani s-a innegrit atat de rau incat nu mai poate fi purtata, parca e ruginita sad Se mai poate curata acum? Ce pot sa ii mai fac?

13 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Argintul nu rugineste, dar se oxideaza. E normal sa se intample asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argintul nu rugineste, ceea ce inseamna ca ai fost inselat/a.

Obiectele din argint, cel mai la indemana, se curata lasandu-le pur si simplu intr-un pahar cu cola peste noapte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a fost inselat.Asa se innegreste orice argint,chiar tu ai spus ca se curata intr-un pahar cu cola. Argintul purtat mereu, la mana sau gat, din cauza spalarilor dese, contact cu apa, se mentine curat insa cel lasat undeva prinde oxid ca toate metalele.E in regula.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se innegreste unn pic, isi schimba culoarea si nu mai e asa de starlucitor, nu inseamna ca ai fost inselata.Rugina este numai atunci cand doar o portiune a ruginit si se vede clar fierul negru ruginit. daca numai s-a innegrit un pic e in regula. Daca te speli mereu pe mani cu apa si sapun ar fi trebuit sa se mentina. Daca scoti bratara de la mana cand te speli su faci baie, in contact cu aerul prinde acea culoare.S-a curatat cu pasta de dinti? E ok, nu e fals, daca era fals nu se mai curata cu nimic.

| Muppet explică (pentru anonim_4396):

Nu o scoteam de la mana. S-a curatat cu pasta de dinti dar in scurt timp s-a innegrit mai rau ca inainte. Ce pot sa ii mai fac?

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar este adevarat chestia cu coca cola? Mi s-a innegrit lantisorul de argint si l-am curatat cu pasta de dinti, l-am pus in otet cu bicarbonat si tot nu s-a dus negreala. Imi poti spune daca chiar functioneaza? Si daca da, nu afecteaza cu nimic argintul? Multumesc anticipat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Nu am bagat in cola niciodata.insa am un lantisor mai ..greu,pentru barbati din argint 925 sau cat este si nu il prea port.Chiar dupa ce am raspuns la intrebarea ta, avea o culoare mai inchisa parca era murdar. In seara asta am de gand sa-l bag in cola, maine, nu dimineata dar seara, sa-mi aduci aminte sa vedem rezultatul.

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Nu merge cu cola.Tot frecat cu periuta.Am intrebat o vecina caa si ea e cu argintaria, lasata de... bunica-sa, linguri, fuculite etc, tacamuri adica. Zice ca bunica-sa a invatat-o sa frece la fiecare sf de saptamana argintaria cu o textila si asat face mere.Argintul neslefuit saptamanal si chiar daca e frecat mereu capata o ciloare ca aceea care are lantisorul meu.Bine,cand e nou, fara niciun frecus arata trasnet, apoi isi capata alta nuanta. Maine daca nu uit, il dau sotiei sa-l frece cu pasta de dinti. Asta e.O seara placuta.

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc si scuze daca te-am deranjat.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Argintul se innegreste nu rugineste. Deci nu ai fost inselat/a.

| Cloudless a răspuns:

Argintul e ca aurul in sensul ca poate fi de calitati diferite, cel de calitate mai slaba se inegreste, si din pacate uneori ai surpriza neplacuta sa fi platit pentru ceva bun si sa fi primit ceva rau. Se poate curata, mereu chiar, exista chiar si o solutie speciala pentru curatat argintul dar e scumpa. Poti incerca mai multe metode dar eu o recomand doar pe asta sigura.

| Imthekingthatknowsall a răspuns:

Vai de mine nu știu ce sa fac ca eu am plastic vopsit ca argint