| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani.Fac 17 acum în decembrie și sunt în clasa a zecea.Am par pe fata de la perciuni în jos dar nu prea mult și am și pe gat puțin și am și mustata destul de maricică. Când mă tund mă i-au și pe fata cu mașina de tuns și îmi creștea foarte greu înainte dar când m-am luat ultima data mi-a crescut foarte repede.Mama vrea sa îmi cumpere o mașină ca sa mă i-au pe fata dar eu i-am spus ca vreau sa mă bărbieresc cu bigul dar ea mă tot bate la cap sa mai aștept ca după mi se aspreste și creste mai des.Așa îmi spune și frizerita mea.Am o întrebare dacă mă i-au cu mașina când va începe sa îmi crească barba mai calumea? Și dacă mă i-au cu bigul? Eu mă oftic când mă uit la unii colegi mai mici la vârsta care au deja barba și unii înainte de 18 ani deja au barba.Și mă oftic când îi văd și pe unii de 14-15 ani care au par la fel ca mine chiar barba aproape.Deci dacă continui sa mă iau doar cu mașina când va începe sa îmi crească barba? Dar dacă as începe sa mă iau cu bigul? Am un prieten care se da cu bigul de doi ani și îi creste mai puțin ca mine.

Răspuns Câştigător
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Eu zic sa nu te grabesti in a-ti imbatrani fata, pentru ca mai tarziu poate deveni un chin pentru tine. In orice caz, in mare parte e adevarata faza cu bigul, ca cica ti-ar creste mai repede si des. Aceasta fraza este adevarata in procent de 50% dupa parerea mea deaorece mai mult tine de gena din care faci parte, deaorece mai mult pe asta se bazeaza. Sunt oameni spani ce se barbieresc de mici copii cu bigul si degeaba, ca tot cu puf raman. Si eu am avut un coleg acum foarte multi ani, cand eram in generala, era mai dezvoltat el fizic datorita genei bune luata din partea parintilor, avea si barba, era si spatos, ii dadea 20 de ani si avea 13-14. Asa ca mai mult tine de gena din care faci parte. Crede-ma ca daca ai inceput de barba, pana termini liceul o vei avea asa de mare incat o vei modela cum vrei!

Sper ca te-am ajutat!

| Cristian226 a răspuns (pentru Surtulecs):

Multumsc pentru răspuns. As vrea sa te mai întreb dacă mă i-au cu mașina când va îmi va creste calumea deasa și aspra? Dar dacă mă iau cu bigul când îmi va creste? Când intru în a unsprezecea vreau sa am barba deja mai ales ca voi merge spre 18 ani.

2 răspunsuri:
| Ax3LdeV a răspuns:

Dupa părerea mea e hormonii