| ROxana177 a întrebat:

Am 17 ani si prima data m-am vopsit la 15 ani jumatete thinking din cate imi aduc aminte m-am vopsit roscata(am o oarecare slabicune pentru culoarea asta cand vine vorba de par) dar nu mi-a iesit chiar deloc, tin minte ca am folosit garnier, un rosu destul de aprins pentru ca m-am gandit ca parul meu este oricum foarte inchis la culoare, si ca daca voi lua un grena nu va iesi, un singur tub am folosit, si am fost dezamagita, rosul se vedea doar putin la radacina si doar la lumina. Tin sa specific ca parul meu nu era foarte lung si nici foarte des, il aveam putin trecut de umeri.De atunci m-am tot vopsit cu negru Palette, era aproape de culoarea mea naturala, dar am vrut sa scap de "roscat", si a fost ok, dar de obicei negrul se prinde bine pe orice par.Nu m-am vopsit de 7 luni, deja mi se vede culoarea naturala la radacini(saten inchis spre negru). Acum as vrea sa ma fac roscata, imi doresc foarte mult asta, dar vreau sa iasa, nu vreau neaparat un rosu aprins sau ceva care sa iasa repede in evidenta, vreau doar sa se vada ca este roscat si sa se prinda bine pe negru. Ce vopsele imi recomandati? Ce parere aveti despre Syoss? Si...inca o intrebare, ca sa iasa culoarea, ar trebui sa pun mai mult oxidant?

2 răspunsuri:
| LadyGA a răspuns:

Buna! pai tu ai parul destul de inchis la culoare pentru roscat. ca sa iasa un roscat frumoa si uniform, trebuie decolorat. eu asa am facut. stiu ca am incercat o data o vopsea de la swartzkopf, se numeste Brillance Luminance, e facuta special pentru parul inchis, dar nu negru http://www.henkel.com.au/......_HTML.htm. o gasesti in supermarketurile astea mari. problema e ca tu ai zis ca e negru, si pentru asta ar trebui sa te decolorezi (În mod obişnuit, drumul de la un păr şaten la unul vopsit într-o nuanţă aprinsă de cupru implica şi procesul de decolorare. Mai întâi se îndepărtau pigmenţii închişi la culoare, iar apoi se adăugau pigmenţii roşii. Pare logic). o sa il arzi putin, dar cam acelasi lucru il faci si cand te vopsesti intr una fara sa iti iasa nimic. incearca! eu asa am facut! decolorare! sau daca parul tau e saten, fara urme de brunet, baga brillance! bafta!

| victorbold a răspuns:

Eu zic sa te vopseasca un baiat ca nu conteaza culoarea tongue