| vrajitoarea_1628 a întrebat:

Am 176cm si 74 kg...cam cat ar trebui sa slabesc? imi recomandati vreo dieta? ce exercitii fizice sunt eficienta pentru a pierde kilogramele? va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| dragosh a răspuns:

Buna.
La inaltimea ta este recomandat sa ai 66 de kilograme.
Dieta se aplica pacientilor care au suferit interventi chirugicale.
In cazul tau trebuie sa inveti sa mananci.
Elimina din alimentatie: painea alba si pastele fainoase, dulciurile, cremele, produsele de patiserie, carnea grea si grasa, bauturile acidulate (in special cele negre), tocaturi, prajeli, zahar alb, maioneza, mancarea fast-food, chipsurile, conservele de orice fel, mezelurile grele din porc, etc.
O alimentatie sanatoasa trebuie sa cuprinda: paine si cereale integrale, fructe si legume proaspete, lactate si branzeturi degresate, carne slaba de pui-vita-peste-curcan (preparate sub forma de fript, fiert, inabusit), ulei de masline, zahar brun din trestie de zahar, ciocolata amaruie (2-3 cubulete pe saptamana, efect antistres), nuci-alune de padure-fistic-seminte (contin uleiuri volatile, benefice organismului, colesterol sanatos), sucuri facute in casa fresh (nu siropuri!) previ balonarea, inghetata (1 pe saptamana), miere de albine, oua, mezeluri usoare din pui, etc.
Numarul de mese il stabilesti chiar tu in functie de nevoile organismului (cate un mic bol de alimente la cateva ore, 4-5 h este indicat). Seara intotdeauna consumi alimente foarte sarace in calorii pentru a lasa liber stomacul pe timpul noptii si implicit o sa ai un somn odihnitor (un iaurt degresat, o portie de pepene rosu (la 100 de g are doar 30 de calorii, etc.)).
Cat priveste excercitiile fizice tu iti alegi ce vrei, incepand de la cele usoare ca rotatia bratelor pana la ridicarea de greutati.
Poti practica inotul, este singurul sport care are un consum dublu de calorii fata de celelalte sporturi.
Nici dansul nu este de neglijat, si el este un devorator de calorii.
Dupa fiecare antrenament nu mananci absolut nimic pret de 2-4 ore, organismul isi ia energia din rezerve si asa se instaleaza slabirea.
Acum depinde cum te organizezi, tu esti sefa!
Succes.
Pa, pa.

8 răspunsuri:
| waddu a răspuns:

Diete sunt sute ...depinde de organismul tau in principiu, ca sa iti dai seama cam cat mai de slabit, uite un calculator de indece de masa corporala, http://www.femei-frumoase.ro/index.php/calculator-imc

si diete ai destule aici :

http://www.femei-frumoase.ro/index.php/diete

| dragosh a răspuns:

Buna! As spune ca ai cam multe.nici eu nu am 74kg la 184 cm care ii am(~72kg am). Elimina cam tot ce contine multe calorii(ciocolata, fainoasele.sunt mai multe, le sti si tu.

| vrajitoarea_1628 explică:

Tin sa precizez ca am 15 aninail biting

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de varsta... oricum macar vreo 10 kg.
N-ar fi rau sa incerci sa cumperi cartea Mihaele Bilic, " Mananc deci ma abtin ".
Acolo o sa vezi exact cam care sunt regulile unei alimentatii sanatoase.
Oricum, tine minte : dimineata trebuie sa manaci bine, chiar foarte bine, apoi un senvis /gustare /un mar pe la ora 10; pranzul sa contina neaparat o supa /ciorba si un felul doi cat mai usor, iar o gustare pe la 3-4, iar cina cu cel putin 2 ore inainte de culcare, sa fie cat ma usoara.
Trebuie sa faci mult sport, alergari, abdomene, n-ar fi rau sa mergi la o sala ca sa faci cu un profesor o ora, doua pe zi.
Sa nu mananci niciodata chipsuri, saorma, pizza, gogosi, alte produse de patiserie din comert. Stabileste-ti clar mesele si nu manca decat la orele fixate ceea ce trebuie.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a spus ca trebuie sa slabesti? daca tu iti doresti sa arati ca (scuza-mi expresia) :2 bete-nfipte-c. aparat de mers pe drum! nu ai decit, dar mai terminti-va cu obsesia de a fi slabe, poate o sa dai peste un prieten care vrea sa puna si el mina pe ceva sa stirnga ceva in brate! ce o sa stringa un sac de oase? mentine-ti greutatea si este forte perfect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt 15 ani e foarte mult.Inseamna ca ai a alimentatie complet dezechilibrata. Spune-i mamei tale sa ia masuri, mergeti la un nutritionist, altfel la 30 de ani o sa ai diabet, hipertensiune, pietre pe la fiere, si multe altele.
Trebuie sa ai 3 mese principale pe zi plus 2 gustari.
Fa mult sport, orice, nu conteaza, dar ai grija sa nu aletgi 30 de minute si apoi sa manaci ca si cum ai fi fost la coasa!
Bea multa apa, eventual cu lamaie.

| ullyse a răspuns:

Ca sa arati impecabil ar trebui sa dai jos 8 Kg... incearca si pentru o tonifiere buna si pentru un slabit usor exercitiile Winsor Pilates. Mult succes

| silvia_4183 a răspuns:

Trebuie sa slabesti cam 10 kg si va fi ok