| mariaa100 a întrebat:

Am auzit ca daca te speli cu sapun de casa pe cap nu-ti mai cade parul. E adevarat? A incercat cineva?

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Căderea părului poate avea n cauze. Un anumit săpun nu va ajuta la stoparea acestuia. Personal, nu cred nici în șampoanele special concepute pentru această afecțiune. Doar în cazul în care se includ în completarea unui tratament anticădere.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat! sapunul nu este un medicament care sa-ti infleunteze sau opreasca, caderea parului.
Parul cade hormonal, din cauza modificarilor din corpul tau, din cauza stresului, din cauza hranei sarace in viamine si minerale.
Nici sampoanele nu ajuta, tot din acelasi motiv, ca tu tratezi efectul problemei, nu cauza care o genereaza.
Cauza care iti genereaza caderea parului este de natura HORMONALA. Probabil un dezechilibru hormonal

| SilentRain a răspuns:

Ai putea sa încerci desi nu recomand
Mănâncă sănătos, fa aport, elimină stresul, ia vitamine
Schimba saponul cu unul potrivit tipului tau de păr, foloseste balsam doar pe lungime, foloseste măști de păr naturiste

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e o idee buna. Acum exista o gramada de solutii pentru problema asta, de la pastile (Forcapil) la sampoane (Alpecin, Ducray etc) la lotiuni (cu petroleum, cu ardei etc) la uleiuri (ulei de ricin). Daca te speli cu sapun de casa nu faci decat sa iti usuci scalpul foarte tare

| Panamax a răspuns:

In orice caz contine mai putine substante chimice decat sampoanele din comert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băi oameni buni laughing

E genial cât de manipulativă poate fi media în zilele de astăzi. Acum câțiva ani era la modă să-ți speli dinții cu soda caustică sau bicarbonat de sodiu, și să clătești cu zeamă de lămâie, care clar îți distruge smalțul în timp. Pleci cu dinții în pungă la dentist și dai vina pe articolul de pe internet pe care l-ai citit.

Nu aplica săpun pe păr. E îngrozitor. laughing

Îți va usca părul. Îl va deteriora în timp.

Dacă vrei să faci ceva pentru acasă, poți să-ți faci singur șamponul. Foarte recomandată este CAFEAUA pentru păr și GĂLBENUȘUL DE OU pe păr, întrucât acesta conține un număr extraordinar de mare de proteine - singura problemă e că scalpul nu va absorbi în totalitate galbenușul de ou. Este necesar să îl aplici seara, îți înfășori capul într-o pungă, și acoperi cu un prosop. După te clătești și te speli cu șampon ca să elimini reziduu-rile.

O altă metodă revigorantă sunt urzicile. Cred eu că pe de-o parte sunt cele mai eficiente. Obții zeamă din urzici, o lași o zi, două și o aplici pe păr. O lași aprox. 6 ore și te bucuri de un păr cu volum mai mare.

Și ultima chestie, care e total benefică, este masajul scalpului.

De asemenea, EVITĂ dușurile calde, nu clăti părul cu apă caldă. Apa rece face bine la circulația sângelui la nivelul scalpului.

| Adrian5575 a răspuns:

Am auzit si eu de asta de la un om mai in varsta care spunea ca toata viata s-a spalat pe cap cu sapun de casa si chiar avea parul ok.

| Reghqen a răspuns:

Nu e adevărat!
Părul mereu o să cadă, totuși ceea ce te pot sfătui să faci este să elimini stresul cu cât mai mult posibil, cu cât acesta este scăzut cu cât cad cât mai puține fire de păr!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Te referi la sapunul ala cu care se spala rufele? laughing))))))))

| fatadinpadure123 a răspuns:

Am încercat eu mai demult și chiar merge, dar depinde de la păr la păr