| blairelovesmusic a întrebat:

Am citit pe internet acum cativa ani ca iti poti creste parul cu ulei de masline dar am uitat cum se procedeaza.Este adevarat? Parul meu nu este nici scurt nici lung, dar as vrea sa fie mai lung.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"Alifiile minune" nu prea ajuta la viteza de crestere, eventual doar la intarirea firelor (sa nu se rupa usor).

In medie, un fir de par sanatos creste cca. 0.3mm intr-o zi.
Asta inseamna ca, in 3 zile creste 1mm, intr-o luna 1cm.

Deci, trebuie sa ai rabdare.

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Orice idee de ulei si par e sa freci cu uleiul ala radacina parului
insa intreaga idee de nu stiu ce solutie "miracol" e un mit urban, in realitate cresterea parului depinde NUMAI de genetica, daca te uiti la asiatici lor le creste parul foarte putin sau deloc in zone in care caucazienii au par in draci de zici sa sunt maimute (pe abdomen, pe antebrate, chiar barba si mustati nu prea au asiaticii)

| Acidburn1 a răspuns:

Ulei de macesi pui pe varfu de la degete si dai la radacina, iti pui o punga in cap si te bagi la somn 8 ore repeta dinaou dupa 16 ore

| EduardC a răspuns:

Salut,

Dupa cum s-a mai raspuns, uleiurile nu ajuta la cresterea mai rapida a parului. Daca este sa o luam biologic, nu sunt chimicale in ulei pentru a stimula rata de crestere a parului de la radacina. Tot ce poate face uleiul este sa iti schimbe textura parului (mai lucios/smooth). Insa sincer nu iti recomand sa iti pui ulei in par decat daca ai scalpul uscat de la sine.