| sopranaCadaverica a întrebat:

Am comandat o crema de fata "handmade" si ulterior am aflat ca au pus (fara stirea mea) acid hyaluronic si colagen in ele. Si eu am 22 de ani, un ten tanar! M-ar afecta in vreun fel daca as folosi-o?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba de foarte mult marketing cand vine vorba de aceste doua ingrediente. Colagenul si acidul hialuronic nu o sa faca nici cea mai mica minune in privinta ridurilor, este adevarat ca o piele hidratata corect arata mult mai putin ridata decat un ten uscat, dar asta nu inseamna ca cele doua ingrediente fac ceva activ pe partea asta. E ca si cum ai turna un pahar de apa peste un fruct confiat, ii dai doar hidratarea de care are nevoie. In cazul unor riduri de exepresie sau formate din expunerea neprotejata la soare pe parcursul vietii nu o sa rezolvi nimic doar cu hidratare, ai nevoie de alte ingrediente care chiar ajuta la diminuarea ridurilor, mai ales in cazul ridurilor incipiente, pentru cele adanci cremele fac prea putin.

Colagenul din produsele cosmetice nu influenteaza colagenul prezent in piele, nu se uneste cu cel natural si nici nu iti aduce beneficiile pe care le tot lauda producatorii. Aceste doua ingrediente de regula au molecula mult prea mare pentru a patrunde in piele, ele stau la suprafata pielii si atrag apa acolo.

Crema ta handmade ar putea contine alte ingrediente cu potential distructiv, in cremele naturale de regula se gasesc tot felul de iritanti. Ai incercat uleiul de borago? Este antioxidant, emolient, cell-communicating, anti-iritant si are concentratia acidului oleic foarte scazuta astfel nu are risc de a produce cosuri. Uleiul asta impreuna cu o crema hidratanta formulata corect este o combinatie minunata pentru ten.
https://www.elemental.eu/ro/401-ulei-de-borago.html
* Ingredient de tip cell communicating le comunica celulelor sa functioneze, sa arate si sa se comporte precum o celula sanatoasa si au si proprietatea de a opri anumite substante din a le comunica celulelor sa se comporte anormal. Ingredientele de tipul

Tenul asiaticelor arata bine datorita geneticii si pentru ca nu stau sa se prajeasca la soare. Soarele este responsabil pentru imbatranirea prematura, riduri, pete solare, cancer de piele etc. Niacinamida este un ingredient cell-communicating si este intalnit in majoritatea produselor asiatice intr-o cantitate foarte mare. Nefiind fotosensibilizant este ideal pentru prevenirea imbatranirii tenului, ofera luminozitate, are efect asupra acneei, regleaza secretia de sebum si minimalizeaza porii.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Stii cum e, nici rau nu face dar nici bine laughing
Colagenul se gaseste in mod normal in piele, unii chiar sunt disperati sa isi bage colagen in ei sau pe ei in speranta ca vor avea o piele tanara dar nu e chiar asa. Medicii spun ca nu are niciun efect colagenul din creme pentru ca nu poate patrunde in piele si nici colagenul ingerat pentru ca el va fi digerat sau ceva de genul. Dar si daca am putea sa facem rost de colagen care sa ne mentina pielea tanara ar fi bine, dar deocamdata nu s-a descoperit asa ceva.
Iar acidul hialuronic din creme e apa de ploaie.

| RobertMoon a răspuns:

Nu te afectează cu nimic, acidul hialuronic și colagenul sunt foarte bune pentru piele, o fac să arate tânără, am citit acum ceva timp un articol unde era specificat că în Japonia femeile folosesc multe produse cu acid hialuronic si colagen și știm cu toții cât de bine arată tenul asiaticelorwinking

| sopranaCadaverica explică (pentru RobertMoon):

Au tenul asa datorita hazardului genelor, rasa mongoloida are un ten fain.
Si cum sa ma faca sa arat tanara? La 22 de ani m-am babit?

| RobertMoon a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Eu mă refeream la piele, dar mă rog, data viitoare citește mai bine.

| sopranaCadaverica explică (pentru RobertMoon):

Si eu despre ce vorbeam, nu despre ten?
pielea e ridata la 22? laughing

| RobertMoon a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Eu ți-am zis la ce ajuta acidul hialuronic și colagenul, nu am zis că ai tu riduri...ce mănânci de ești așa inteligentă?

| sopranaCadaverica explică (pentru RobertMoon):

Pai ai mentionat ca si cand nu stiam la ce si pe cine ajuta, din intrebare ar fi trebuit sa deduci ca stiu acest lucru si sa nu mai mentionezi.hee hee Asa ca nu stiu care dintre noi e ala fudul.

| Daniela3333 a răspuns:

Ai curaj sa comanzi asa ceva. Eu una, nu as folosi asa ceva.