| Etro a întrebat:

Am niste probleme cu tenul si am nevoie de ajutor.
1. Tenul meu este uscat și cand dau cu apa simt ca ma strange pielea si ma simt inconfortabil.
2.Am cosuri pe frunte si niste bubițe pe lângă dar nu stiu ce sunt.
3.Am pielea putin lăsată și nu stiu ce sa fac.
Puteti sa imi recomandați niste creme sau măști de față?
Am 15 ani

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nu te spăla cu săpun pe față! o să-ți usuce tenul groaznic! Gel de curățare pentru tipul tău de ten, recomand Cerave pentru ten uscat.
Folosește dimineața o cremă hidratantă, aș recomanda de la bioderma, întreabă farmacista ce recomandări are.
Dacă nu ai probleme mari cu coșurile atunci poți lua o cremă care acționează local cum ar fi epiduo sau skinoren cu care te dai seara înainte de culcare după ce cureți tenul cu gelul de curățare.
dacă ieși afară neapărat SPF măcar 30 și le recomand pe cele dermato cosmetice cum ar fi Avene, Bioderma, La roche possay etc.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te dau prima oara cu gel de curățare potrivit tenului tău pe fata umeda aștepți puțin și clătești bine fata, ulterior aplici după ce tenul se usucă o crema pentru acnee data de un specialist dermatolog potrivita tenului uscat nu după ureche ce i se potrivește altei persoane posibil sa nu ți se potrivească ție după ce ai
dat cu crema pentru acnee aștepți încă 5 minute și aplici o crema hidratanta din nou potrivita tipului tău de ten acest procedeu se repeta de 2 ori dimineața și seara.
Cremele ce ți le recomandam noi îți pot face mai mult rău îți poate agrava problemele tenului nu lua creme după ureche doar de la un specialist!

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian81 a răspuns:

Ciao, AnaMaria!
Aceste probleme dermatologice pot fi rezolvate consultand un doctor dermatolog.
Fiind minora, iti sugerez sa ii spui mamei tale cu ce te confrunti, sa te duca la medicul de familie, iar acesta sa iti dea bilet de trimitere la un doctor dermatolog. Fiecare tip de piele, gras, uscat, are un anume tratament.
Multa sanatate!

| Etro explică (pentru Octavian81):

Ar fi o idee buna însă nu cred ca mama ar fi de acord. De 3 luni ma chinui sa ii spun insa nu vrea, plus ca mamei mele nu prea ii pasa de cosuri sau alte chestii ce apar pe fata mea. Nu am nici un ajutor din partea ei.

| Octavian81 a răspuns (pentru Etro):

Atunci, incearca in prima instanta sa faci tot posibilul ai tot timpul tenul curat. Nu-ti acoperi fata cu parul, daca ai par lung. lasa tenul sa respire. Dimineata, cand te trezesti spala-te pe fata cu apa si sapun.
Daca vezi ca tot nu functioneaza, vorbeste cu mama ta.

| alecsawng01 a răspuns:

Iti recomand sa incerci gama the ordinary, sunt ieftine si foarte bune, poti cauta pe net sau Youtube despre ele, se pot comanda doar de pe net sau daca esti din Bucuresti, de la farmacia tei, pentru tenul uscat poti incerca ori crema hidratanta ori ser cu acid hialuronic, si de asemenea cleanserul cu squalane, si eu numai ce-am aflat de aceasta gama de la o tipa de pe Youtube, Anca Madalina si m-am documentat foarte bine si am decis sa-mi cumpar si eu, daca nu ai totusi destui bani pentru toate produsele de care ai nevoie, si eu la varsta ta m-am confruntat cu acnee, insa a trecut de la sine, cumpara-ti o crema hidratanta insa sa fii mereu atenta sa fie fara miros, cum sunt cremele de la the ordinary sau cerave, problema va trece de la sine, atata timo cat vei avea grija sa te speli pe fata (de preferat cu un cleanser, poti incerca orice se gaseste si in comert, gerovital, nivea, ce iti permiti tu si doar sa ai grija sa ti cureti mereu fata si s o hidratezi. Sper sa reusesti

| AlisaCiuca a răspuns:

Buna.Te pot ajuta cu recomandari potrivite dupa ce iti fac o diagnoza corecta a tenului. Daca esti din Cluj te pot vedea la Salon Alisa, daca nu poti sa mi scrii pe what s up si sa mi trimiti o poza si te ajut cu drag.

| Alexandra13st a răspuns:

Bubițele de pe frunte ar putea fi cauzate zaharul pe care il consumi, asa a fost si in cazul meu.Acum am renuntat la dulciuri si bubitele mi au disparut