| DenisaIoana20 a întrebat:

Am o acnee foarte ciudata. Acum ceva timp mi-a ieșit un cos mare pe obraz, sub piele. Nu ieșea deloc la suprafața ca sa îl pot stoarce, e doar o umflatura sub piele, s-a învinețit dar nu ma doare deloc ca un cos normal, care este infectat. Dacă apăs pe el doar ma ustura foarte puțin dar nicidecum sa se simtă durerea ca la un cos normal. Și mai ciudat este ca, am unele perioade când tenul meu arată extrem de bine, nu am absolut nici un cos, iar coșul din obraz despre care vorbeam mai sus, se trage pur și simplu înapoi, nu se mai simte umflat și nici nu se mai vede. Am câteva semne din trecut și parca și acelea se estompează, devin aproape invizibile, tenul se uniformizează și arată super.Dar nu durează mult perioada asta, ca încep sa mi se închidă la culoare semnele, sa iasa in evidentă, îmi apar coșuri, iar când se întâmpla asta mi se umfla si ăla din obraz înapoi, parca au senzori cosurile mele, când îmi iese unul se activează toate, pana și semnele devin mult mai evidente, pana și cosurile alea vechi care credeam ca au trecut se umfla iar. Întrebarea mea este : De ce atunci când îmi ies coșuri mai mici se umfla și ăla din obraz și de ce semnele sunt uneori foarte " șterse" iar alteori se colorează la loc? Am fost la dermatolog, mi-a zis ca am o acnee ușoară și nu mi-a acordat prea multă importanta, mi-a recomandat mai multe produse și mi-a schimbat gelul de curățare. Folosesc de 1 luna și ceva tratamentul, mi-am luat tot ce a zis el și am respectat cu strictețe schema de tratament, dar nu văd absolut nici o schimbare. Mai am puțin și se termina produsele folosite. Și parca nu îmi vine sa mai dau iar o grămada de bani pe ceva ce nu ma ajuta cu nimic. Am nevoie sa îmi recomandați un medic dermatolog bun sau niște produse bune dacă este cineva care a fost in situația mea. Precizez ca am tenul foarte gras. Eu ma gândeam sa merg la endocrinologie sa îmi fac niște analize, am înțeles ca poate fi de la glanda sau alte probleme endocrinologice. Sau sa îmi fac analizele alea de sânge sa văd dacă e ceva in neregula cu hormonii. Merita sa le fac? Ar trebui întâi sa merg la dermatolog sa spun ca vreau sa fac analize, iar el ar trebui sa îmi spună pe care trebuie sa le fac? Mulțumesc anticipat

1 răspuns:
| sawareekh a răspuns:

Ti-a dat o cremă pentru acnee? E ca si cum ai da cu crema un lemn sa fie neted... acneea e sub piele... Sunt diverse tratamente, eu am luat roaccutane si mi-a trecut in 8 luni, am ramas cu cateva semne pe fata. Iti recomand sa mergi la alt dermatolog.