| Ava1231 a întrebat:

Am o geanta din piele naturala si am tinut-o mult timp in dulap intr-o pozitie neobisnuita si s-a indoit pe o parte si arata destul de ciudat.
As putea sa o fac sa revina la forma normala?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe vremuri (cand eram militar si purtam cizme de piele) le calcam pe șanuri cu o carpa umeda si fierul de calcat pana se indreptau. Deci poti sa o pui pe o scandura (Atentie! Melamina si alte materiale, folosite la mese in ziua de astazi, se curbeaza, se umfla) si sa o calci!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poart-o, își revine singură

| dmz123 a răspuns:

Pe langa sfaturile de mai sus poti sa o mai umpli cu materiale moi(carpe sau folii cu bule de aer) pana la refuz si sa o lasi asa plina, inchisa la fermoar o perioada ca sa se intinda pielea.

| BabcockM a răspuns:

Salut eu tot hainele din piele le calc mutumita la o carpa umeda si deocamndata nu am avut necazuri cu asta

| BabcockM a răspuns:

Nu sunt mare specialist, dar m-as abtine de la calcat, mai ales necunoscand din ce fel de piele e confectionata. Dupa cateva experimente nereusite in antecedente am inteles ca este crucial intai sa te documentezi bine, de altfel o poti ruina. Obisnuiesc sa utilizez genti de la magazinul online joolar.ro ( https://joolar.ro/produse/barbati/rucsacuri-genti-barbati/ ) si pana ce nu am intalnit careva intrebari de asa gen. Totusi din tot ce s-a enumerat cred ca va fi mai bine sa o porti asa cum este si se va indrepta de la sine. Lasa-ne un feedback te rog sa stim si noi cum ai solutionat intrebarea!