| OnutzaIlm34 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor care raspund spun chesti de genu: " la scoala inveti nu faci parada modei..." sau" de ce iti trebuie machiaj la treispe ani?" sau " vai placa de par distruge parul" sau "mai degraba te duci la salon" si toate altele?
Vreau sa va stiu punctul de vedere. Eu o sa mi-l spun:
Toti ne nastem cu defecte.Se nasc una la un milion fete care sunt perfect frumoase. Machiajele sunt o forma prin care ne corectam anumite greseli facute de Dumnezeu cand ne-a creat in burta mamei. De exemplu eu am o ditamai alunita in despartitura dintre nas si buza superioara(mie imi place sa ii spun bot) care arata urat si o acopar cu corector. Ma credeti sau nu eu ma machiez de cand eram in clasa a cincea si nu am avut nici un cos pana acum decat rareori(am 17 ani)si am pielea aproape curata doar ca am alunite de cand aveam 5 ani.
Eu am ochii mici si eu de cand am inceput sa ma machiez cu un creion negru sub ochi si tus pe pleopa. Si faza cu salonul.Eu ma vopsesc si ma tund in fata oglinzi singura. Nu e mare branza. Am parul gri violet si mi l-am facut acasa Singurica.
Si faza cu placa.Ba inteleg ca arde parul, dar:
1. O placa buna iti face parul sa tina pana la urmatoarea spalare.
2. Exista alte metode alternative de exemplu mastile care indreapta parul sau keratina.Ca pana mea nu poti sa stai cu el asa dupa ce l-ai spalat fara sa-l indrepti ca mereu o sa aiba efectul de frizzy si e urat
Eu cred ca ori sunteti certate cu firmele de machiaj ori sunteti babe care n-aveti habar ori sunteti pocaite Ca alta explicatie nu am. Vreau sa mi-o dati voi.
Nu am nimic cu nimeni.

Răspuns Câştigător
| Audrey1912 a răspuns:

Sincer, eu nu am nimic impotriva machiajului, dar aproape m-ai pierdut la faza cu greselile lui Dumnezeu -sunt atee-, insa pot sa-ti spun ca lumea face chestia asta sa se bage in seama. Nu stiu ce sa zica, dar vor sa bata campii oricum. Sunt de parere ca machiajul te face sa ai incredere in tine si asta e un lucru minunat si mai e si chestia ca frumusetea e subiectiva, pentru ca e. Tu iti acoperi alunitele, Marilyn Monroe si-o desena.

Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Nu e bine să te machiezi de la o vârstă atât de fragedă! Alunițele se pot scoate la dermatolog, nu trebuie să le acoperi neapărat. Chit că nu ți-au ieșit coșuri până acum, e foarte posibil ca în cel mai scurt timp să te confrunți cu deshidratarea tenului, ceea ce e și mai rău. Dacă totuși folosești machiaj, ai grijă să te demachiezi foarte foarte bine, să nu adormi vreodată machiată și să îți îngrijești tenul după nevoile lui.
Din perspectiva unei persoane care a fost dependentă de placa de păr, îți spun că există alternative pentru a-l coafa astfel încât să arate cel puțin drăguț. Placa îl arde și crede-mă că nu există tratament care să refacă firul de păr așa cum era el înainte, așa că o să recurgi la a-l tunde. O să vrei să-ți crească și o să te miri că rămâne la aceeași lungime din cauza traumei pe care o suferă din cauza temperaturii ridicate. Folosește-o, dar numai la ocazii(asta dacă ții la podoaba capilară) alături de o protecție termică aplicată în prealabil. Cât despre tratamentele cu keratină... nu mai crede tot ce auzi/vezi. Ni se bagă pe gât doar reclame, dar la o căutare mai amănunțită, o să vezi că multe s-au trezit cu părul mai ars sau că se rupe după acest tratament, plus că e foarte toxic. Ca să fie atât de „eficient", cantitatea de formaldehidă(substanță toxică, declarată și cancerigenă) e mare. Îți mai sună bine să aplici așa ceva pe păr și să inhalezi vaporii de formaldehidă? Sper că nu...
Perfecțiunea nu a existat și nu va exista vreodată printre oameni, e ok să-ți aduci un mic „plus", dar dacă asta începe să degenereze în superficialitate, e o problemă. Dacă o persoană nu se machiază sau nu își face părul în cine știe ce feluri, nu înseamnă că e mai prejos decât tine, iar după cum vezi, părerea asta vine din partea unei persoane care folosește machiaj.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu doar ma simt bine in pielea mea. Imi cunosc defectele dar le accept. Nu imi doresc sa fiu perfecta fizic. In schimb imi doresc mult sa fiu cat mai informata si sa stiu cat mai multe. Nu as avea timp sa ma si macheiz, coafez si sa si citesc. Eu prefer sa citesc, fiindca mi se pare mult mai util si mai interesant si, in lumea mea, e mult mult mai important sa fii inteligent si informat decat sa ai parul perfect. Si, in plus, sotul meu admira mai mult naturaletea, gaseste ca un ten curat si proapsat e mult mai frumos ca unul machiat, sub care nu stii ce se ascunde. Dar asta este o opinie personala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Ce treabă are părul aranjat, coafat cu naturalețea?
Să pleci cu părul nearanjat, ca femeie, doar pentru că "sunt naturală și informată" e de-o mândrie prostească.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu plec cu el nearanjat, ma pieptan pur si simplu si am grija sa fie mereu curat. Asa cum au facut si mama si bunica si strabunica, toate femei destepte, curate si mandre. Proaste nu au fost nici ele si nici eu, asa ca te rog ai grija cum iti folosesti cuvintele, eventual cauta-le in DEX pe ce cele al carir sens nu il cunosti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Foarte anost, adică. Presupun că nici cărarea nu e făcută.
Ia mai puțin de 2 min să fie prins simplu, într-un anume fel.

Nu am nevoie de sfaturi, mulțumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, anost, ca nu conteaza prea mult, e doar un detaliu fizic oarecare. Si e confortabil, vesel, natural si lasa o impresia frumoasa. Nu ma stresez, nu pierd timp, nu cheltui bani, nu ma simt aiurea, nu imi fac griji sau probleme.
Nu te supara, nu ai de ce, erau doar raspunsuri la intrebarile tale. Sunt sigura ca acum ai reusit sa intelegi mai multe despre celalalt mod de gandire. Si nu are rost sa fii agresiva, intotdeuna exista cel putin doua pareri la fel de normale in fiecare problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Da, așa e. Atâta timp cât e îngrijit și pieptănat... Restul sunt detalii.

Nu sunt agresivă, doar că sar un pic în sus când aud că nu există timp și pentru păr.
Sunt ceva cam obsedată de tot ce ține de îngrijirea și aranjarea părului.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e bine sa ai obsesii, mai ales dintre cele superficiale. Daca ai fi obsedata sa ai numai note de 10, ar fi mai constructiv, dar tot nu ar fi sanatos. E bine sa ai un echilibru in toate si sa oferi valori corecte fiecarei chestii din viata ta. E minunat ca iti place sa fii cocheta, nu e nimic rau in asta, atata timp cat nu sacrifici lucruri mai importante. daca tu reusesti sa fii cocheta, dar as ai numai 9 si 10 la scoala, sa fii olimpica, sa iti ajuti parintii in casa suficient (la varsta ta se presupune ca te ocupi de marea majoritate a treburilor din casa), sa citesti suficient (macar 100 de pagini pe saptamana pentru sufletelul tau, in plus fata de ce ai de citit pentru scoala), sa ii ajuti si pe cei mai putini norocosi (cu macar cateva ore pe saptamana de voluntariat), atunci bravo tie si mult succes! Daca neglijezi ceva din cele de mai sus in favoarea aranjatului parului, atunci inseamna ca undeva ceva nu e in regula. Poti pastra cochetaria, dar ai grija sa rezolvi intai lucrurile mai importante

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

E o pasiune( si este ceva normal! ).
"sa ai numai note de 10" ce pisici sa fac cu notele?
nu e suficient ca am 10 la mate(aproape olimpica, dar mi-a fost lene sa ma trezesc sa merg la olimpiada(olimpiada la care am mai fost si e absolut banala)) si 4 la sport? si mai putin de 10 absente nemotivate?

"sa citesti suficient (macar 100 de pagini pe saptamana pentru sufletelul tau" - cand am chef citesc si cate 3(mai rar 4) carti pe saptamana.

Din nou, nu am nevoie de sfaturi. Stiu ce am de facut.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii inteligenti au nevoie de sfaturi, prostii sunt autosuficienti. Tu, in mod evident, esti inteligenta, dar putin imatura. Nu e bai, te vei maturiza si vei intelege si la ce ai avea nevoie sa excelezi la toate materiile. Am incredere ca ai capacitatea intelectuala ca in 2-3 ani sa ma intelegi perfect.
Asa am zis si eu, ca e normal sa ai o pasiune si e bine sa ii acorzi timpul ramas liber dupa ce indeplinesti lucrurile importante, utile. E minunat daca citesti 3-4 carti pe saptamana, vei invata multe din ele, daca iti deschizi mintea si nu iti mai limitezi atat de mult universul (eu stiu, nu am nevoie de nimic, nu vreau sa ascult nimic, sa inteleg nimic, sa invat nimic, e suficient cat stiu eu si gata).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Am spus ca nu am nevoie de sfaturile alea pentru ca deja le folosesc, intr-o oarecare masura.

| CarolineF a răspuns (pentru Brigaela):

Cred ca exagerezi putin. Sunt multe fete care se machiaza/coafeaza si care citesc, sunt foarte inteligente, culte etc. E bine sa arati frumos fizic, e foarte bine sa fii desteptet/cult/inteligent, dar ceea ce este cu adevrat grozav este sa le ai pe ambele+un caracter exceptional.

| Brigaela a răspuns (pentru CarolineF):

Pai exact asta am spus si eu, ca este excelent ca este cocheta, atata timp cat asta nu o face sa-si neglijeze mintea si sufletul.

| Audrey1912 a răspuns (pentru Brigaela):

Ador felul cum te raportezi imediat la opinia sotului tau. Asta este mizera mentalitate romaneasca conform careia femeia se supune barbatului. De parca daca lui ii place si tu te vezi maritata, altceva nici nu mai conteaza. Superb. Afla ca se poate sa fi si informata si sa arati cat de bine poti. O ador pe Charlotte Tilbury pentru felul cum spune ca vrea sa arate intotdeauna cat de bine poate. Nu e nimic gresit in a vrea sa iesi in evidenta, sa fi mai increzatoare.

| Audrey1912 a răspuns (pentru Brigaela):

Bill Gates spunea o data ca a avut un prieten in scoala care a trecut intotdeauna toate examenele, el mai si pica. Acum acest prieten este inginer la Microsoft, dar Bill Gates detine Microsoft. Analizeaza chestia asta, Bill Gates a avut o pasiune si s-a lasat de Harvard s-o urmeze.

| Brigaela a răspuns (pentru Audrey1912):

Da, este valabil, intr-adevar, daca esti geniu. Dintre cei care vor incerca, vor reusi poate 2 din doua milioane. Pe varianta clasica, vor reusi probabil 9 din 10. Adevarul ca e ca fiecare apreciaza pe ce cale vrea sa o ia si care sanse i se par mai bune

| Brigaela a răspuns (pentru Audrey1912):

Sotul meu, este, intamplator, cel mai intelept si inteligent om pe care l-am intalnit. Stiu, e barbat, dar sa stii ca asta nu il impiedica. Nu stiu daca e normal sa te raportezi la parerea celui mai intelept om pe care l-ai intalnit, eu cred ca e semn de inteligenta. Sper sa ai si tu acest noroc intr-o zi, sa intalnesti un om foarte inteligent si intelept si sa ai inteligenta de a te raporta la parerea lui. Si daca tu crezi ca pentru o femeie indragostita nu e important cum o vede barbatul iubit, atunci iti pot spune doar ca nu ai fost niciodata suficient de indragostita.
Este foarte gresit sa vrei sa iesi in evidenta, asa cum se zice, ca paduchele in frunte. Este bine si normal sa faci lucrurile cat mai bine, asa incat sa iesi in evidenta fara sa vrei.

| Bondarel99 a răspuns:

E ceva neobisnuit sa vezi o fetita machiata.Si eu cred ca ai voie sa faci lucrurile astea dar nu de la 13 ani. Unii o vad ca pe o forma de rebeliune, o forma de a atrage atentia.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, copii mici nu au de ce sa se machieze, pentru ca au fata atat de fragila, iar fardurile nu fac decat sa-si imbatraneasca tenul la 13 ani.
Da, am spun 13 ani pentru ca atat ai, doar ca ai uitat ca noi stim cum sa prindem copii mici cu minciuna!
Uite aici intrebarea ta din 16 martie unde spuneai ca ai 13 ani:
https://www.tpu.ro/......zit-de-la/

Deci, copii ca tine, care se considera atot stiutori am vazut garla, ideea este ca te consideri mai desteapta decat esti in realitate, pentru asta ai si mintit despre varsta, in mesajul de mai sus.

Multa imaturitate din partea ta, de aceea va contrazicem si nu va lasam sa va dati drept fete mari, bune d emaritat, care sa impresioneze baietii. Pentru asta nu ai nevoie de asa ceva la 13 ani, acum singura ta obligatie si indatorire este sa inveti bine, sa-ti faci temele si sa asculti d emama si tata.
Restul, este timp cand vei termina liceul, sa te machezi, coafezi si cine stie ce mai doresti sa-ti faci, ca sa atragi baietii, pentru ca, pana la urma la asta se reduce toata oboseala voastra.

Daca esti desteapta, poti sa aduni mult mai multi barbati in jurul tau, decat daca te machezi si te maimutaresti de la 13 ani!
Vocabularul folosit de tine mai sus, nu-ti face cinste, pentru un copilas care nici macar scoala generala nu a terminat-o.
Pune mana pe carte, ca-i mai important sa primesti educatie, decat sa te machezi si fardezi ca sa atragi baietii!

Răspuns utilizator avertizat
| Audrey1912 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e o chestie imbecila. In primul rand, la 13 ani esti deja adolescent, nu copilas. In al doilea rand, de unde si pana unde sa atraga baietii? De ce trebuie totul sa se rezume la a atrage baieti? Mai dai naibii. De parca cineva nu se poate aranja pentru sine ca sa se simta mai bine in pielea sa? Nu totul se rezuma la a alerga dupa aprecierea sexului opus. Si eu ma machiez de la 13 ani si niciodata nu am facut-o ca sa atrag atentia cuiva, am facut-o si inca o fac pentru mine si nimeni altcineva.

| Stalkeritza134 a răspuns (pentru Violleta2022):

Copii de treişpe ani sunt considerati adolescenti. Si ce daca se machiaza. Si-a spus punctul de vedere. De ce toate se ruzuma la baieti?

| DaCumSaNu a răspuns (pentru OnutzaIlm34):

Draguta, sunt vreo 2-3 intrebari de la surioara ta. Le puteai sterge daca tot te dai atat de nevinovata. Sau nu stii cum? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| DaCumSaNu a răspuns (pentru OnutzaIlm34):

Hateri? Serios acum? Pe TPU fiecare isi spune parerea. Asta e site-ul: ceri parerea altora. Daca tu asa abordezi totul, treaba ta.
Btw, asta ce e? =))
https://www.tpu.ro/......zit-de-la/

Răspuns utilizator avertizat
| DaCumSaNu a răspuns (pentru OnutzaIlm34):

"Le-am sters fa. Ma crezi proasta? " asta e replica ta...
M-a cuprins o durere ingrozitoare de cap... "asta ce e" era o intrebare retorica, nu asteptam raspuns de la ea. Tu tocmai ce imi spusesei ca ai sters intrebarile de sora ta, iar acum ce spui? Ca de fapt inca e intrebarea de surioara ta 13 ani, virgina, baietoasa etc...doamne, doamne.

Răspuns utilizator avertizat
| DaCumSaNu a răspuns (pentru OnutzaIlm34):

Ce ganduri de om cu probleme psihice ai rolling on the floor

| MickeyPutereaTha a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Ba cui ii spui tu om cu probleme psihice. Aia e iubitha mea. Nu te pui tu cu ea ca o patesti. Daca te iei de ea, te iei de mine.

| minrest a răspuns:

E absurda ideea asta de a iti corecta asa-zisele defecte, si sa vezi defecte peste tot. Arunca preocupare, inteligenta si bani in groapa asta fara fund, pe mine nu ma deranjeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă te machiezi de la 11 ani și ai părul ars de placă, tot ce pot spune este că nu mai ai nicio urmă de speranță.
Părinții tăi nu au stat de tine?

| mihaicelsfant a răspuns:

Cand nu te mai faci cu creion de ochi poti vorbii.Nici eu nu va inteleg cu machiaju, sunteti fete( mai bine sa tac)app imi place parul taulaughing

| mihaicelsfant a răspuns:

Multumesc de compliment.

| Adyy5 a răspuns:

Esti proasta

| CarolineF a răspuns:

Iti dau dreptate in mare parte in ceea ce ai scris dar mai putin asta: "Machiajele sunt o forma prin care ne corectam anumite greseli facute de Dumnezeu cand ne-a creat in burta mamei". Dumnezeu nu face greseli, El te-a creat perfecta, toti suntem perfecti in felul nostru pentru ca suntem creati dupa Chipul si asemanarea Sa. Gandeste-te ca in toata lumea asta, desi suntem peste 7 miliarde de oameni, nu exista nici macar o singura persoana la fel ca tine, unica, speciala si valoaroasa in ochii Lui! "Te laud ca sunt o faptura asa de minunata, minunate sunt lucrarile Tale, Doamne al ostirilor." Nu consider totusi ceva gresit in a te machia, coafa etc. Dar e gresit sa le facem pentru ca Dumnezeu ne-a creat cu greseli. Fals. O facem pentru a incerca lucruri noi, a experimenta, pasiune/hobby etc. Dar noi suntem la fel de frumoasa CU sau FARA toate aceste lucruri happy