| Anayysss a întrebat:

Am o întrebare, de ce noaptea cand facem poza cu blitul ni se vad ochii rosii sau alte culori?

Răspuns Câştigător
| rapandula a răspuns:

Atunci cand flash-ul de pe aparatul de fotografiat se stinge, pupilele din ochii subiectului nu au timp sa se contracteze pentru a reduce cantitatea de luminq care intra-n ochii lor, prin urmare, o explozie mare de lumina ajunge la retinele lor, reflecta inapoi, si este capturat pe aparatul de fotografiat. Ochii sunt de culoare rosie in fotografii din cauza alimentarii cu sange bogat al coroidei, un strat de tesut conjunctiv la partea din spate a ochiului, care hraneste retina si ii da culoarea rosie.

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Așa cum ochii animalelor lucesc în noapte și ochiul omenesc are un strat refractar care filtrează lumina nocturnă, o amplifică și ajută să vedem noaptea.
Altfel, am fi doar o specie de zi, iar noaptea doar am dormi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamă ca ziua suntem oameni, noaptea vampiri. Ne transformăm.