| Evolettee a întrebat:

Am o întrebare, extensiile de gene au vreun efect negativ? Am auzit pe majoritatea că de la ele cad genele naturale de la lipiciul care este folosit. Vreau și eu păreri, mai ales de la cele care și au pus

Răspuns Câştigător
| FlorentinaSandu a răspuns:

Văd ca cineva mai jos a copiat un citat negativ luat de pe google și ți l-a Atașat aici. Eu îmi pun gene de un an, 1&2D, sunt foarte comode nu le simt deloc, nu ma deranjează, și sincer îți spun ca de un an nu am mai pus fard sau fond de ten pe fata, ele și fac toată treaba. Nu mi-au căzut genele mele naturale cum văd ca vorbesc multe fete( de obicei spun asta cele care nu au avut niciodata), sinceri sa fim majoritatea vedetelor pe care le vedem la tv poarta, deci dacă ar cauza in vreun fel sigur nu ar purta nimeni. Eu zic sa încerci o sa fii uimita cât te va schimba, vei arată ca o fetita mica și drăgălașă. Astept părerea ta după. O seara plăcută.

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

Provoacă alergii sau iritaţii oculare. În timpul procedurii, lipiciul pentru ataşarea extensiilor intră în ochi, fapt ce duce la apariţia senzaţiei de usturime şi lăcrimare şi, uneori, chiar la iritarea globului ocular.

Se desprind şi formează goluri inestetice. Genele tip mănunchi sau fir cu fir pică treptat şi formează goluri, ceea ce conferă un aspect foarte neplăcut.

În acel moment este recomandat să mergi la salon pentru a-ţi fi îndepărtat şi restul de gene false.

Necesită îngrijire excesivă. Extensiile profesionale de gene necesită, de obicei, înlocuirea lor la fiecare şase - opt săptămâni.

Adezivul afectează grav genele naturale. Fie că optezi pentru genele pe bandă, fie pentru genele tip mănunchi sau fir cu fir, lipiciul folosit pentru ataşarea genelor îţi distruge genele naturale.

Lipiciul pus la rădăcina genelor sufocă bulbul firelor de gene, ceea ce le împiedică să crească. De asemenea, lipiciul aplicat direct pe genele naturale le îngreunează, fapt ce duce la căderea acestora.

Se poate spune că unul dintre cele mai mari inconveniente ale extensiilor de gene este căderea masivă a genelor naturale, fapt ce se poate observa imediat după scoaterea genelor false.

Genele colorate şi extravagante îţi dau un aspect penibil. Imaginează-ţi cum e să apari la un eveniment, sau chiar la birou, cu nişte gene exgerat de lungi, colorate strident.

Nu eşti Lady Gaga, nici nu apari pe o scenă. Înainte de a cere cosmeticienei să-ţi monteze asfel de gene, gândeşte-de de zece ori...

Genele tip bandă arată fals. Ele sunt uşor de aplicat, dar nu arată la fel de natural ca cele individuale.

Îngreunează spălarea feţei. În primele ore de la aplicarea genelor false se impune o serie de restricţii: fără apă în primele 12 ore, fără creme sau uleiuri pe faţă, fără ştergerea sau frecarea ochilor.

De asemenea, spălarea pe faţă nu este o procedură uşor de îndeplinit atunci când ai gene false. Atingerile mai puternice la nivelul genelor false provoacă o presiune asupra genelor naturale şi chiar durere.