| tecsacristi a întrebat:

Am o pereche de ghete din piele si ma cam bat...si mi s-au facut rani.Ce as putea sa fac sa se mai lase?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la farmacie si cumperi ulei de glicerina sau topesti un pic unsoare de porc.
Inmoi bine o mica bucata de carpa cu ce ai din cele de sus si freci bine intreaga suprafata, sa patrunda.
Repeti acest tratament de 3-4 ori, la intervale de doua zile.
De fiecare data, cand ai uns suprafata, pui ghetele la loc cald (de exemplu pe calorifer) si le tii acolo peste noapte. Nu uita sa umpli fortat interioarele bocanilor cu hartie inghesuia (de ziar).
Dupa acest tratament, pielea va fi mult mai moale si va rezista si la apa si zapada.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu bag vata cu spirt. Consum cate o jumatate de spirt in ei. Daca ai si un san, e perfect. Trebuie dupa marimea pantofilor (ghete): http://bit.ly/2IQ5BDF Sunt si modele reglabile. Eu ti-am dat doar un exemplu.

| Violleta2022 a răspuns:

Umple 2 pungi cu apa, leagale-le bine la gura si pune-le in bocanci si apoi pune bocancii in congelator.
Lasa-i peste noapte in congelator, iar ziua urmatoare ii dezgheti, scoti pungile si le arunci, iar ghetele vor fii confortabile la purtat.

| Catrice a răspuns:

Dacă te bat rău e o singura soluție: expulzarea.

| WhiteLife a răspuns:

Pu e crema de mâini în locurile unde e problema. Dacă pui peste noapte timp de câteva zile ar trebui sa se lase.

| GirlOnline81 a răspuns:

Mergi cu ei la un cizmar si lasa-i pe calapod cateva zile. O alta metoda pe care o stiu este sa pui pungi cu apa inauntru si tinute la congelator (tot pentru cateva zile).

| eckblume a răspuns:

Https://casepractice.ro/metode-de-largire-a-pantofilor/
- de spirt am auzit ca functioneaza

http://www.hainebucuresti.ro/citeva-trucuri-cum-sa-ti-largesti-pantofii/

- le poti vinde usor pe un grup de Facebook si iti vei lua altele noi

| Florin0012 a răspuns:

Așa am avut și eu. Te asigur eu că dacă îi pui în apă fiartă, da fiartă tare se lasă. Așa am făcut și eu o să se lase foarte moi și nu o sa ți se mai facă rană.

| HatzzzJhonule a răspuns:

Bune un plasture sau Iați șosete

| DragosMatei123 a răspuns:

Arunca-i si cumpara-ti ghete noi mai confortabile

| Melissa1996 a răspuns:

Și eu am aceiași problema cu papucii de piele si de obicei ca sa îi mai las dau cu un ciocan de bucatarie in ei.
Aceasta chesti am invatat-o de la bunica mea, dar din pacate nu merge cu orce fel de papuci.

| tecsacristi explică (pentru Melissa1996):

Cum Dumnezeu sa dai cu ciocanul in papuci? laughing))

| Salontanul a răspuns (pentru tecsacristi):

E doar o expresie. Ardelenii zic papuci la orice incaltaminte ca asa sunt ei, mai suciti. Si, da. Cizmarii pun pantofii (ghetele, cizmele) pe sanuri si ii bat cu ciocanul. Cizmarii meseriasi au ciocan de cauciuc, lemn sau plastic.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru tecsacristi):

Hei. Asa le spun Moldovenii la incaltaminte.
hai sa ti spun o chestie tare de tot.
am avut o iubita moldoveanca. si eram la ea...ea fiind din piatra neamt. si ce crezi.Imi zice. Hai sa mergem sa mi cumpar si eu niste papuci din Mall ...ca vine iarna si nu am cu ce sa ma incalt.
Am crezut ca face misto. de mine.laughing

| Melissa1996 a răspuns (pentru tecsacristi):

Ușor și simplu cât merge este ok...