| maenervezi a întrebat:

Am o prietena care a folosit oxidant cu nuantator si nuantatorul ia rezistat mai mult. Intrebare mea este: o sami decoloreze parul daca folosesc oxidant? Adica o sa raman cu o culoare mai deschisa la par dupa ce nuantatorul dispare?

4 răspunsuri:
| StartingANewLife a răspuns:

Majoritatea persoanelor care folosesc nuantatorul o fac pentru ca ataca parul ceva mai putin decat vopseaua propriu zisa. din moment ce folosesti oxidant, risti sa-ti distrugi parul daca pui o cantitate prea mare, asa ca iti sugerez mai bine sa folosesti vopsea decat combinatia oxidant+nuantator.
depinde ce nuanta de roscat vrei. si eu am parul saten-inchis, acum sunt roscat mediu dar m-am vopsit cu cel mai deschis/aprins roscat pe care l-am gasit (palette deluxe, nuanta rubin), pentru ca stiam ca o sa-mi iasa mult mai inchis decat arata ambalajul(asta datorita nuantei mele naturale).
am fost si saten deschis insa m-am facut cu blond auriu.
in consecinta, daca ai parul inchis la culoare, ia-ti o vopsea(sau nuantator, depinde ce alegi pana la urma) intr-o nuanta mai deschisa decat cea pe care o vrei.

| TheBlackCrystal a răspuns:

Pai culoarea deschisa ramane dar daca creste si te tunzi o sa dispara.Si eu am o prietena care a folosit asta vara iar acum are culoarea parului normala. Bafta! (*.*)

| maenervezi explică:

Am uitat sa mentionez ca eu sunt saten-inchisa si vreau sa ma nuantez cu roscat.

| maenervezi explică:

Mi-am luat o nuanta mai deschisa de roscat. Dar nu vreau sa folosesc vopsea, vreau doar ca nuantatorul sa reziste mai mult.