| Liniuta_3048 a întrebat:

Am parul despicat, ce pot face cu el? Nu vreau sa ma tund!

14 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Orice produs naturist sau nu ai folosi, nu va face decat sa amelioreze pentru o scurta perioada de timp aspectul degradat al parului, in final vei fii nevoita sa ajungi tot la foarfecta, asa ca fa-o acum, decat mai tarziu! Daca nu iti place parul scurt, poti folosi o perioada, pana cand te acomodezi cu el sau chiar pana cand iti creste la loc, o peruca, desi nu prea lasa pielea capului sa respire... daca totusi nu vrei, foloseste vechiul truc al frumusetii: uleiul de masline - aurul lichid! Te va ajuta intr-o oarecare masura, succes, pa-pa!

| crisS a răspuns:

Incearca o masca de par. Este si " Ser pentru varfuri deteriorate" de la Gerovital plant este foarte bun si la mine a dat rezultate!

| Derye a răspuns:

Singurul remediu pentru parul despicat este o foarfeca bine ascutita. happy
Mergi la coafor si spune'i sa-ti ia din varfuri. O sa-ti taie in jur de 1-4 cm din par. Daca parul tau e filat, mai bine renunti la placa sau alte produse de gen.
happy
Bafta!

| anka a răspuns:

Foloseste mastile de aici: http://anka-flame.iblogger.org/? tag=par

| Petronela a răspuns:

Foloseste o masca de par

| tina20 a răspuns:

Trebuie sa il hidratezi, poate cu o masca facuta din ulei de masline, ulei de ricin, vitamina A uleioasa, tinctura de ardei iute (pentru intarirea radacinei si pentru crestere), galbenu stiu de ou si cateva picaturi de zeama de lamaie. faci un amestec din toate aceste ingrediente, sau poti renunta chiar la ou si lamaie si intinzi pe par cu o pensula, dupa care poti sa iti acoperi capul cu o casca. Eu stau cateva ore cu masca in par, dar poti sta cat vrei, dupa care te speli normal (2 samponari), daca vrei poti folosi si un balsam. Chiar daca este o masca uleioasa, se duce f repede din par. Aaa, daca te vopsesti, iti recomand o vopsea fara amoniac, in acest fel nu iti mai arzi parul. bafta

| Cristary a răspuns:

Spala-te cu ceai de urzici si frunze de nuc. Ajuta! Il intaresc si ii dau stralucire! Bafta kiss

| Sin a răspuns:

Sa il tai.

| Boniboon a răspuns:

De varfurile/firele despicate poti scapa doar daca te tunzi, nu ai alta aternativa. Nu s-a inventat inca un sampon pentru a le aduce la forma initiala, nedespicate laughing)

| gracekelly a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva si am dat o gramada de bani pe tot felul de produse pentru par degradat. Eu pateam asa: dupa ce le foloseam, in prima zi, parul imi arata super, parca nu mai aveam niciun fir despicat, dar dupa vreo 2-3 zile de la spalare se despicau la loc, asa ca in final tot la foarfeca am ajuns.
In concluzie, sfatul meu e sa te tunzi pentru ca apoi parul tau va creste oricum mult mai repede, ai sa vezi.

| Nebuneală a răspuns:

Pentru o femeie, sanatatea parului este foarte importanta. Cu atat mai mult, problema varfurilor despicate este indeajuns de suparatoare deoarece dau parului un aspect mat, nepieptanat sau chiar neingrijit.
Cauza varfurilor despicate este reprezentata de disparitia cuticulei protectoare in acea zona. Desi varfurile despicate pot aparea la orice tip de par, acestea sunt specifice parului casant sau uscat. Alte cauze comune pot fi perierea parului atunci cand acesta este inca ud sau chiar perierea zilnica excesiva.
Odata pierduta, cuticula protectoare nu mai poate fi recuperata. Rezultatul nu este altul decat despicarea firului de par in doua sau, uneori, in trei fibre. Exista mai multe solutii pentru tratarea varfurilor despicate, insa cea mai sigura este indepartarea acestora.
Probabil te gandesti ca ar fi mai bine sa-ti faci tratamente la par o data pe saptamana, si nu o data pe luna, cum o faceai de obicei. De fapt, acest lucru nu este necesar. Pentru a nu inrautati situatia parului tau, poti face alte lucruri, inclusiv sa-ti indepartezi singura varfurile despicate.
Asa ca, inainte de a intra in panica, afla ca multe femei fac asta mai tot timpul. Este chiar si un secret al fotomodelelor! Si asta pentru ca este mai simplu decat iti poti imagina.
Daca te simti in stare sa faci asta singura, urmeaza recomandarile noastre:
Ia suvite inguste de par si apoi rasuceste-le cu atentie printr-o miscare descendenta. Astfel, varfurile despicate vor iesi in afara.
Asigura-te ca foarfeca este bine ascutita. Cu foarte mare grija, taie varfurile suvitelor de par rasucite, atat cat este necesar. De indata ce vei termina, vei observa ca parul tau va capata un aspect natural si sanatos.
Secretul reusitei consta in taierea uniforma a varfurilor si nu la intamplare.
Retine ca varfurile despicate pot aparea la orice persoana, indiferent de sex sau varsta. In afara cauzelor deja mentionate, mai exista si alte cateva, la fel de importante: instrumentele pentru aranjat parul de proasta calitate, deoarece pot rupe firul de par, vopsirea repetata a parului, permanentul, utilizarea excesiva a produselor de styling (fixativ, ceara, spuma, gel pentru par). De asemenea, este bine de evitat sa-ti speli parul cu un sampon de calitate inferioara.
In ceea ce priveste varfurile despicate, am cules si cateva mituri:
Odata ce ai capatat varfuri despicate, nu vei reusi sa scapi vreodata de ele! Asa cum ai observat si din cele scrise mai sus, acest mit este pe cat se poate de neadevarat.
Varfurile despicate pot fi reparate complet, nefiind necesara indepartarea acestora! De fapt, un fir de par, odata despicat, ramane despicat. Se poate sa gasesti un produs care sa uneasca firele despicate, insa acest lucru se va intampla doar temporar, si in nici un caz nu va fi vorba de o vindecare permanenta a firului de par.
Pentru a evita despicarea firelor la varfuri foloseste intotdeauna un sampon de buna calitate, cu proprietati hidratante. Dupa ce aplici balsam, asigura-te ca ti-ai clatit foarte bine parul. Esti bine sa faci asta alternand apa calda cu cea rece. Astfel, cuticulele protectoare vor fi mai bine fixate, iar parul tau va capata o stralucire aparte.
Varfurile despicate sunt o adevarata problema. Asa ca, inainte de a intra in panica, afla ca multe femei fac asta mai tot timpul. Este chiar si un secret al fotomodelelor! Si asta pentru ca este mai simplu decat iti poti imagina.
Daca te simti in stare sa faci asta singura, urmeaza recomandarile noastre:
Ia suvite inguste de par si apoi rasuceste-le cu atentie printr-o miscare descendenta. Astfel, varfurile despicate vor iesi in afara.
Asigura-te ca foarfeca este bine ascutita. Cu foarte mare grija, taie varfurile suvitelor de par rasucite, atat cat este necesar. De indata ce vei termina, vei observa ca parul tau va capata un aspect natural si sanatos.
Secretul reusitei consta in taierea uniforma a varfurilor si nu la intamplare.
Retine ca varfurile despicate pot aparea la orice persoana, indiferent de sex sau varsta. In afara cauzelor deja mentionate, mai exista si alte cateva, la fel de importante: instrumentele pentru aranjat parul de proasta calitate, deoarece pot rupe firul de par, vopsirea repetata a parului, permanentul, utilizarea excesiva a produselor de styling (fixativ, ceara, spuma, gel pentru par). De asemenea, este bine de evitat sa-ti speli parul cu un sampon de calitate inferioara.
In ceea ce priveste varfurile despicate, am cules si cateva mituri:
Odata ce ai capatat varfuri despicate, nu vei reusi sa scapi vreodata de ele! Asa cum ai observat si din cele scrise mai sus, acest mit este pe cat se poate de neadevarat.
Varfurile despicate pot fi reparate complet, nefiind necesara indepartarea acestora! De fapt, un fir de par, odata despicat, ramane despicat. Se poate sa gasesti un produs care sa uneasca firele despicate, insa acest lucru se va intampla doar temporar, si in nici un caz nu va fi vorba de o vindecare permanenta a firului de par.
Pentru a evita despicarea firelor la varfuri foloseste intotdeauna un sampon de buna calitate, cu proprietati hidratante. Dupa ce aplici balsam, asigura-te ca ti-ai clatit foarte bine parul. Esti bine sa faci asta alternand apa calda cu cea rece. Astfel, cuticulele protectoare vor fi mai bine fixate, iar parul tau va capata o stralucire aparte.
Varfurile despicate sunt o adevarata problema. Asa ca, ia in seama sfaturile noastre si acorda parului tau ingrijirea de care are nevoie. Vei fi foarte multumita de rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unica solutie e foarfeca happy

| Lacramioara7531 a răspuns:

Chiar daca nu vrei sa te tunzi, tot ar trebui sa o faci, macar varfurile. Si apoi poti sa urmezi un tratament naturist pentru a-l reface.Succes!winking

| BuBu_7744 a răspuns:

Si eu am avut parul despicatthinking Sfatul meu e sa nu te tunzi, ci sa-ti iei putin din varfuri. Apoi foloseste un ulei de la Kallos pe care il aplici doar la varfuri! la mine a avut succes!