| Genevaaa a întrebat:

Am parul pana aproape de fund. Ideea e ca daca il impletesc, la bază e gros cat 2 degete si puțin, iar la sfarsit ajunge la 1 deget grosime. Ceea ce e foarte putin.
Intrebarea mea e de ce e asa si ce inseamna? Nu sunt vopsita, nu folosesc placa etc. In scari am fost tunsa acum vreo 5 ani. Se subtiaza cu cat se ajunge mai lung. Adica daca il las sa creasca mai lung o sa ajunga subtire o coada impletita cat un ac?laughing)am vazut pe diferite platforme femei care au parul pana la coapse si este de aceeasi grosime ca cea din crestet. dar la mine.

Răspuns Câştigător
| wildangel77 a răspuns:

Buna! daca firul de par este subtire, el se rupe caci nu are destula putere sa reziste, chiar daca nu folosesti placa sau uscator... poate fi ceva lipsa de vitamine, caci si parul ca si oasele daca nu se hranesc destul cu vitaminele ce au nevoie se moaie si se rup, in cazul cu parul se subtiaza la fiecare pieptanat si la un moment dat se rupe. Poti sa faci o analiza care vizează nivelul de vitamine și minerale din organism...sigur ai sa gasesti raspunsul? p.s. sunt stilist frizer de profesie, stiu ce spunwinkingbafta?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Este asa pentru ca nu toate firele de par au aceiasi lungime, ca urmare pleci de la baza unde ai foarte multe de fire, apoi tot coborand in jos is din ce in ce mai putine.

Deci este diferenta de lungime intre firele de par.Nu toate cresc la fel de repede, nu toate ajung la aceiasi dimensiune.
Nu stiu sigur daca asa este, spun doara ce mi se pare logic.Alta explicatie nu vad,poate o fi altfel,tot ce se poate.

Ce ai vazut tu pe net is chestii facute sa se vada asa,adica smecherii,ori cum sa le zic.
Un par facut asa cum faci tu no sa fie niciodata gros la fel.
Mai ar fi, alea ce le vezi tu pe net sa fie de fapt peruci laughing acolo se poate, sau cum se mai numesc alea ce le folosesc unele femei, extensii etc, habar nu am, spun asa ce banui laughing

| Anuket a răspuns:

Acelea cu aceeași grosime pe toată lungimea au extensii.
Părul cade, altul se regenerează de aceea e mai des la rădăcină, plus că poate folosești un șampon cam agresiv sau nu-l aplici cum trebuie.

| tonyc7 a răspuns:

Ca sa scapi de problema, mai bine taieti-l. Nu de alta, dar risti sa te asezi pe el atunci cand te asezi pe vasul de toaleta. laughing))

| Genevaaa explică (pentru tonyc7):

Problema mea e alta