| AdrianaB1 a întrebat:

Am parul saten (cafeniu), mi-am luat vopsea de un blond mediu, fara decolorare ce o sa se primeasca?
O sa fie foarte oribil?

14 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca parul tau e saten NATURAL si pe vopsea scrie ca are si decolorant putin in ea (adica sa nu scrie crema coloranta) da, o sa iasa un blond inchis frumos.

| AdrianaB1 explică (pentru Bondarel99):

Cum trebuie sa scrie, chiar m-ar interesa?

| Bondarel99 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Sa scrie "crema decoloranta" sau "deschidere 2-3-4-5 tonuri" (depinde de caz, unele deschid 2 tonuri, altele 4 tonuri, altele chiar si 9 tonuri cum e cea de la Syoss). Daca vrei sa iti iasa blond inchis e de ajuns 2 tonuri, daca vrei sa iasa un blond mai deschis recomand 4 tonuri (eu asa luam, de la saten inchis il facea blond deschis). De cea cu 9 tonuri sa te feresti pentru ca arde parul.

| AdrianaB1 explică (pentru Bondarel99):

Multumesc tare mult, chiar o sa incerc. Sper sa gasesc o astfel de vopsea prin zona mea. Tare sper.Multumesc frumos.

| Bondarel99 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Bafta happy

| Bondarel99 a răspuns:

Si uite un exemplu. Pe asta o foloseam eu aproape mereu, scrie 4 tonuri pe ea
https://www.emag.ro/......DVMMJBBBM/

| AdrianaB1 explică (pentru Bondarel99):

Dar eu m-am vopsit acum cu o nuanta de blond inchis, pe care scria crema colorata, si mi-a iesit la radacini putin spre roscat si la capete aproape ca nu se vede. Daca folosesc o vopsea cu 4 tonuri, crezi ca pot ajunge blonda?

| Bondarel99 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Da, daca parul tau era cafeniu natural inainte sa bagi vopseaua aia crema coloranta (adica sa nu fi fost vopsit cu saten, rosu, negru niciodata, nici macar nuantator). Iti iei o vopsea care sa deschida 4 tonuri (daca gasesti cu 5 e si mai bine) si o sa iti iasa blond.

| AdrianaB1 explică (pentru Bondarel99):

Multumesc tare mult!

| laSoledad a răspuns:

Da. Aveam o colega tot satena care s-a dat pe par cu o vopsea blonda. Arăta ca o cioara vopsita. Nu-i de gluma cu treburile astea. Iti spun un lucru. Nu te apuca de ceva, doar de dragul de a-l face asa... fara sa respecti toti pasii. Numai sa nu regreti dupa, sa realizezi ca nuanta ta satena originala a parului era mai frumoasa decat rezultatul ce a iesit.

| AdrianaB1 explică (pentru laSoledad):

Ce nuanta ii iesise? Era atat de oribil?

| laSoledad a răspuns (pentru AdrianaB1):

Am stat pe google sa caut un exemplu de ce nuanta i-a iesit colegei mele, fara decolorant inainte. Vezi imaginea asta. Vezi nuanta aia de la mijloc, care e putin mai sus de blond? Nuanta aia de mijloc, care nu e nici blond, nici saten, e o nuanta asa mai falsa, mai urata? Ei bine, asa i-a iesit. Si problema era ca in partea superioara a capului la ea tot se vedea ca e satena, si blondul ala peste satenul ei parea prea fals, prea incarcat. Era un saten-blond murdar, incarcat. Iti recomand sa nu-ti strici parul.

https://www.google.com/......ps?/search

| AdrianaB1 explică (pentru laSoledad):

Nu e deschide o poza, se deschid toate, trimite te rog in privat.

| laSoledad a răspuns (pentru AdrianaB1):

Asta era exemplul gasit: https://www.glami.ro/......6-2624855/