| →ღ♥•þί†ίк•♥ღ←_5819 a întrebat:

Am tenul gras si aproape plin de cosuri... ce imi puteti recomanda(creme, masti)

Răspuns Câştigător
| dtte a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu folosesti creme din comert, ci mai degraba sa mergi la un medic specialist:dermatolog si daca nici acesta nu te poate ajuta, incerci un endocrinolog, pentru ca problema ta poate fi de natura hormonala! Urmand un tratament "de capul tau", iti poti face mai mult rau decat bine! Succes!

3 răspunsuri:
| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Pentru a se proteja, pielea produce, în mod natural, sebum – o substanţă grasă care are rolul de a apăra epiderma. Pielea devine grasă, atunci când se secretă prea mult sebum, fie din motive interne (alimentaţie dezechilibrată, hormoni), fie din motive externe (căldură, raze ultraviolete, poluare), iar excesul de sebum astupă porii pot fi şi favorizează apariţia coşurilor!

O piele grasă este adesea nu foarte curată, pentru că sebumul tocmai din această cauză este eliberat, pentru a capta impurităţile. Tenul gras are tendinţa de a străluci, mai ales în zona mediană a feţei - frunte, nas şi bărbie, unde apar şi cel mai frecvent coşurile.

Cum se îngrijeşte un ten gras?
O bună igienă este indispensabilă: cel puţin de două ori pe zi (dimineaţa şi seara), este foarte indicat să te speli pentru a elimina impurităţile. Alege săpunuri sau geluri purifiante cât mai blânde, care nu agresează pielea. Apoi, foloseşte o loţiune matifiantă care restrânge porii. Demachiază-te obligatoriu în fiecare seară, cu un lapte demachiant anti-imperfecţiuni, chiar dacă nu te-ai machiat în timpul zilei.

Cum să te machiezi?
Fetele care au tenul gras tind să se machieze des, tocmai pentru a masca strălucirea tenului lor şi, eventual, coşurile. Nu alege însă fonduri de ten care acoperă foarte mult pielea, pentru că îţi astupă şi porii şi astfel, te poţi trezi cu faţa plină de coşuri. Cel mai bine e să utilizezi o cremă hidratantă matifiantă înainte de a te machia. Contrar prejudecăţilor, tenul gras trebuie hidratat foarte bine zilnic, pentru că dacă pielea nu e hidratată, va elibera şi mai mult sebum.

Interzise pentru tenul gras sunt produsele cosmetice agresive, precum loţiunile tonice pe bază de alcool, săpunul-detergent, dar şi cremele prea grase.

| antonia12 a răspuns:

Crema pe baza de ulei de mazline

| Alice_6278 a răspuns:

Teash sfatui sa mergi mai inti la medik. el iti va spune de ce ai nevoie.succes! Sper ca te-am ajutat...:*