| xXx_6498 a întrebat:

Are ceva daca te speli in fiecare zi pe cap?, am inteles cati cade parul mai mult, e adv?, daca da cam dupa cat timp?, mie-mi cad cam 20-30 fire dupa ce ma spal, inainte imi cadeau doar 10...

5 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Frecventa cu care ne spalam pe cap depinde de tipul firului de par. Daca parul este uscat sau carliontat, nu trebuie sa va spalati pe cap zilnic, ci de doua ori pe saptamana, cand trebuie sa folositi atat balsam, cat si masca de par. In cazul in care aveti un par normal, va puteti spala si de cinci ori pe saptamana sau de cate ori este nevoie.

La fel si in cazul parului gras, care trebuie spalat cat mai des, chiar si in fiecare zi, contrar parerilor ca spalarea frecventa dauneaza firului de par. In acest caz, folositi un sampon delicat, fara detergent.

Sampoanele sunt agenti de curatire pentru par si pielea capului, ingredientul principal fiind un detergent. In compozitia sa mai intra si aditivii de efecte speciale.

http://www.ziare.com/......cap-282939
http://www.benessere.ro/Frumusete/1023/Cum-ne-spalam-corect-parul.html

| diana_6879 a răspuns:

Cade parul mai mult dar si parul ti se va ingrasa mai repede deoarece il obisnuiesti asa. el nu va mai avea stralucire si va fi foarte urat.

| nikol a răspuns:

Daca te speli in fiecare zi pe par firele devin mai subtiri ...nu o sa ai volum ca na o sa ai parul rar.si se va ingrasa repede ca il obisnuiesti in ficare zi cu spalatul

| Daniela1Laur a răspuns:

Nu e adev ca iti cade parul dar in schimb se ingrasa mai repede si se tocecste in acelasi timphappy

| kitty_3770 a răspuns:

Parerea mea e ca poti sa te speli pe cap in fiecare zi numai ca sa folosesti un sampon pentru uz zilnichappyhappyhee hee