| antonia_6976 a întrebat:

As vrea sa grabesc cresterea parului, ma gandeam sa iau niste vitamine, dar ma tem ca o sa ma ingras de la ele.:-s voi ce ziceti ce sfaturi imi dati pentru a-mi creste parul mai repede? multumesc anticipat:*

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Părul nostru creşte de la 12 la 15 centimetri în fiecare an (deci cam 1-1, 5 cm pe lună). Reţetele pentru creşterea rapidă a părului au de fapt rolul de a favoriza creşterea normală şi sănătoasă a acestuia. Tratamentele pentru creşterea părului au ca scop întărirea rădăcinii şi evitarea fragilităţii firului de păr. Un scalp sănătos şi curat este un mediu favorizant pentru creşterea normală a părului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problemă. Caută la farmacii vitaminele A, B, C, E şi Zn. Rezultatele nu vor întârzia să apăra.
- Periaza-ţi bine părul. Periatul cu o perie lată şi căptuşită stimulează circulaţia sângelui. Repetă acest lucru dimineaţă şi seară. Ai grijă să nu se rupă firele de păr de la periatul prea intens!
- Altă modalitate foarte bună de stimulare a circulaţiei sângelui este masajul scalpului. Ori de câte ori ai timp, masează pielea capului încet, folosind o mişcare circulară.
- Uleiul de ricin sau de măsline sunt remediile naturale perfecte pentru părul deteriorat. Ajută la menţinerea sănătăţii scalpului, şi se recomandă aplicarea lor seara, după o încălzire prealabilă, şi clatirea părului dimineaţa, după ce l-ai lăsat să acţioneze întreagă noapte.
- Măştile cu Henna incoloră (se găsesc la farmacii şi în magazine cu produse naturiste) întăresc firul de păr şi îl fac mai gros, mai rezistent, mai sănătos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de păr, la fel şi praful, la care te expui în fiecare zi, şi obiceiul de a-ţi trece frecvent mână prin păr, este foarte dăunător.
- Ceaiul verde este şi el un remediu eficient împotriva căderilor părului. Bea trei căni de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar în timp vei vedea, cum părul îşi recăpăta sănătatea şi strălucirea.
- Oţetul poate fi folosit şi el pentru stimularea creşterii părului. Asigură o bună circulaţie a sângelui la nivelul scalpului şi menţine sub control cantitatea de sebum, care împiedică creşterea normală şi sănătoasă a firului de păr.
- Evită cafeaua, alcoolul şi ţigările. Somnul de noapte este şi el foarte important.
Nu întrerupe tratamentul după primele efecte, ci continuă până la şase luni (cel puţin). Vei avea un păr sănătos, bogat, rezistent şi strălucitor.
Succes! Numai bine!

| BruneTTe a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara ulei de ricin [ 5-10 lei - depinde de marimea sticlutei] si o sticluta de vitamina A uleioasa. Amesteci un pic de ulei de ricin [ deci nu toata sticluta ] cu un galbenus de ou si cu vitamina A si aplici pe par. Sa lasi masca cat mai mult - 4-5 ore. Vei vedea repede rezultate. Nu numai ca parul va creste mai repede dar va arata si mai sanatos si va fi mai puternic.
Daca esti dispusa, poti sa cumperi si http://www.farmec.ro/lotiune-regeneranta-cu-petroleum/ [ il gasesti in farmacii sau chiar in supermarket ] si pui un pic si din el in masca.

| CodrutM a răspuns:

Chestia cu ingrasatul... doar in teorie, dar depinde de foarte multi factori. Eu nu mi-as face griji.
Dar... doar la asta ma pricep, in rest sa-ti raspunda altcineva.

| andrei88u a răspuns:

Nu lua vitamnine. Poti sa-ti dai cu ulei de masline sau cu ulei de ricin...il cumperi de la farmacie. Sau vezi ca-s tot felul de masti big grin

| N0name_7278 a răspuns:

Foloseste tratamentele de la Kallos. Sau poti sa-ti faci masti din ulei de ricin+ vitamina A[ Fiole] si galbenus de ou. In alimentatia ta trebuie sa existe multe fructe si legume.happy
Succes; x.

| ApaMineralaPlata a răspuns:

Vitamina B are o foarte mare importanta in mentinerea unui par frumos si sanatos.
vitamina B ajuta organismul sa asimileze hemoglobina, care la randul ei ajuta scalpul in obtinerea oxigenului de care are nevoie parul pentru a creste sanatos.

Principalele vitamine B necesare cresterii sanatoase a parului sunt:
- Vitamina B-6;
- acidul folic.

Vitamina B se gaseste in special in alimentele bogate in proteine, necesare de asemenea pentru prevenirea caderii parului.

| Eduard a răspuns:

Ia keratina, poti lua si vitamine dar nu sunt sigur cat iti afecteaza parul si cresterea lui.
Nu te ingrasi nici de la vitamine, nici de la calciu, nici de la orice alta pastila care contine antioxidanti. Din potriva toate vitaminele si mineralele mentin corpul sanatos si frumos. Gras nu inseamna mai sanatos. Vitaminele iti dau pofta de mancare, pe langa pofta de viata si pe langa faptul ca elimina stresul.
Si daca iti dau pofta de mancare ce? Mananci si tu ce-i sanatos, nu toate grasimile si dulciurile de pe lume. Nu-ti fa griji legat de miturile din jurul vitaminelor. Pe langa mancare sti poti sa faci si un pic de sport ca sa-ti permiti sa mananci ce-ti place fara sa te ingrasi. Deci viata merita traita dar pune in vedere si anumite obligatii.

Stay chill, think positive! happy

| CrissCC a răspuns:

Cu cat parul este mai ingrijit si sanatos,cu atat el va creste mai repede. Poti folosi uleiuri specifice sau masti de par,iar daca varfurile sunt despicate, ar fi bine sa tai putin din ele, pentru ca daca nu tot degaba.Mastile sau uleiurile pentru cresterea parului, le gasesti la farmacie sau in brosurile de cosmetica