| love27 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste masti pentru par pe care sa le prepar in casa sau daca nu, orice masca eficientawinking fundita:X

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Eu nu mai stau sa prepar masti in casa, mi-am dat seama ca nu e rentabil, prapadesc alimentele, fac mizerie pe care tot eu sunt nevoita s-o curat si daca se gasesc unele profesionale in magazine, de ce m-as mai obosi? Ca masca naturala, daca ii pot spune asa, folosesc o data la 2 saptamani un amestec de ulei de masline + ulei de ricin inainte de samponare, cca 20 min, apoi spal, clatesc cu otet de mere+suc de lamaie si cam asta e tot, imi face parul superb si dureaza.
In rest, folosesc des masca de par de la Elseve, Total Repair 5, e foarte-foarte-foarte buna, din punctul meu de vedere.
Succes si un par minunat, pa-pa!happy

2 răspunsuri:
| icegirl96 a răspuns:

Masti naturale pentru par

Datorita vopsitului, permanentului, decolorarii si altor "traume" la care este supus parul nostru, ne confruntam cu varfuri despicate, par tern, lipsit de stralucire sau friabil. Il putem ingriji, desigur, cu masti si balsamuri din comert, dar de ce sa nu profitam de tratamentele oferite de natura? Iata cateva masti eficiente si usor de preparat care iti vor hidrata parul si-i vor oferi o stralucire aparte.

1. Amesteca un ou cu o lingura de ulei de ricin. Aplica acest amestec la radacini, masand usor. Inveleste-ti capul intr-un prosop pentru a pastra caldura si ramai asa timp de 30 de minute. Spala-ti parul cu sampon, apoi usuca-l si aranjeaza-l ca de obicei. Oul este cel mai eficient balsam natural, iar uleiul de ricin grabeste cresterea parului.
2. Amesteca jumatate de pahar de ulei de masline cu sase picaturi de ulei essential de rozmarin. Maseaza bine scalpul dar ai grija sa ungi si varfurile. Inveleste-ti capul intr-un prosop si ramai asa jumatate de ora. Spalat-ti parul si aranjeaza-l ca de obicei.
3. Asa cum am spus, oul singur poate fi folosit ca un adevarat balsam de par. Separa albusul de galbenus si bate albusul cu un tel pana se transforma intr-o spuma groasa apoi adauga si galbenusul. Maseaza-ti aceasta spuma in parul curat, dupa spalare, si ramai asa cateva minute. Dupa ce clatesti parul tine-l putin sub un jet de apa rece. Pentru si mai multa stralucire clateste-l cu un litru de apa calaie in care ai dizolvat doua linguri de otet. Nu-ti face griji, mirosul de otet nu va ramane in par.
4. Paseaza jumatate de banana si amestec-o cu o lingura de ulei de masline si o lingurita de iaurt. Daca parul tau este vopsit, poti adauga si cateva picaturi de vitamina E uleioasa. Aplica acest amestec pe par si lasa-l asa un sfert de ora.
5. Intr-o cana de apa calda pune o lingurita de miere si una de orez. Amesteca bine si inmoie pieptanul in lotiunea obtinuta. Trece-l de mai multe ori prin parul proaspat spalt, ud apoi lasa parul sa se usuce la aer.

Uite-te si pe aceste site-uri http://www.mayra.ro/......-par.html, http://www.kudika.ro/......erea.html, http://www.util21.ro/......-gras.htm, http://manie.ro/masca-pentru-par-kallos-cu-placenta/, http://frumusete.ele.ro/Masti_naturale_pentru_par_si_piele_--a1662.html
Sper ca te-am ajutat!;))

| pUpSiQQQQ a răspuns:

Depinde ce fel de par ai. uite pe acest site poate iti va fi de folos.
Eu m-am folosit cu unele masti, si sunt eficiente.http://femina.rol.ro/....../index.php