| loveisforfree_7150 a întrebat:

As vrea sa-mi pun piercing in buric. Dar doare tare? Sau e posibil sa se faca vreo infectie sau ceva?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Daca te vei duce la un cabinet medical (eu asa am facut), ti se va face o anestezie locala (o mica injectie in zona respectiva), si nu vei simti nici un fel de durere. Doar dupa ce va trece efectul anesteziei, te va durea putin o perioada. Iar ca sa nu ti se infecteze rana dupa, medicul iti va prescrie o crema speciala si o solutie lichida, cu care iti vei curata zilnic zona respectiva. Succes!

| Rallu_Raluca_1999 a răspuns (pentru NOname):

La ce fel de cabinet medical?

| alexandra_8659 a răspuns:

Doare in masura in care alegi pe cine si ce nu trebuie. Ai grija ce "profesionist" iti alegi pentru o asemenea activitate. happy Asta ca sa nu regreti mai incolo.

| Crisu_7532 a răspuns:

Dupa parerea mea, piercingul in buric a devenit ceva banal. Prea multe fete au piercing in buric.
Ca sa-ti raspund la intrebare... da, piercingul doare destul de tare. Vindecarea ranii provocate de piercing poate dura pana la 6 luni si esti expusa riscului de infectie. Daca ai sub 16 ani nu poti sa-ti pui un piercing. Iar daca ai intre 16 si 18 ani nu poti sa-ti pui piercing decat cu acordul parintilor. Asa este legislatia in vigoare.
Punerea unui piercing este o operatiune destul de complicata: in primul rand, trebuie sa gasesti o bijuterie facuta dintr-un material corespunzator: de exemplu, niobiu, otel medicinal. Trebuie foarte bine sterlizata bijuteria. Trebuie sterilizat buricul, piercingul trebuie tratat dupa montaj. Dupa ce ti-a fost pus un piercing. trebuie sa respecti niste norme de igiena riguroase in ceea ce priveste noua ta achizitie. In caz de nerespectare a igienei locale, te poti alege cu infectii.

| C._Ionela_Anto_2000 a răspuns (pentru Crisu_7532):

Eu am 14 ani, si am pierce fara acordul parintilor.
Mi l.am facut la medic.
Nu e o durere foarte mare.
Insa trebuie sa respecti niste reguli

| pysyuctzza a răspuns:

Nu nu doare tare XD. E rar sa faci infectzie dar...
watch! XD

http://www.youtube.com/watch?v=eU9wbxSCGN0

| Sconcsiş a răspuns:

Normal ca exista sanse sa se infecteze. Oriunde iti pui piercing se poate infecta.
Dar de ce sa-ti pui? De ce atata durere si eventual probleme mult mai mari pentru nimic? Ca si-asa nu-l vad multi.

Fato, live your life!

| Michidutsa a răspuns:

Si eu am piercing in buric si pot sa-ti spun eu cum e.
Nu te doare, te pisca putin. Daca vrei sa-ti pui iti recomand un piercing din titan este cel mai recomandat. Trebuie curatat de doua ori pe zi ca sa nu apara complicatii. Tamponeaza zona cu apa calduta cu un tampon de vata.
Daca ai grija de el si ti-l cureti nu o sa ai nicio infectie cat despre durere stai linistita doar te pisca putin.
Succes kiss. Fundita:d?

| verypanda a răspuns:

Nu doare tare (e ca si cand iti faci gauri pentru cercei) si nu se poate infecta asa de usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa fie la vedere, cu toate ca nu stiu la ce te-ar ajuta, esti om nu ciborg, pune-l pe fata. La buric trebuie sa mergi cu el gol, deci si cu spatele gol. Ai grija de sanatatea ta, sa nu ti-o pierzi din cauza unei sarme si ajumgi intr-un carucior cu rotile din cauza artritei, reumatismului, sau Doamne fereste insuficienta renala din cauza racelilor la rinichi din cauza spatelui gol prin frig, ca sa se vada piercingul. Mai bine poarta scurt ca vei atrage atentia mai mult decat o biluta atarnata de buric.

| malinutza89 a răspuns:

Am avut de 5 ori piercing in buric am avut si in nas de2 ori si de fiecare data cand ma plictiseam mi-l scoteam, gaura se astupa si iar imi faceam, prima data cand mi-am facut mi s-a infectat urat tare si m-a durut foarte mult. La celelalte era pur si simplu o intepatura nu mai aveam nici o durere(precizez ca eu mi le-am facut singura acasa pe tine te sfatuiesc sa te duci la un salon e si rapid si nici nu doare deloc).

| yan a răspuns:

Eu zic sa stai linistita. La tine daca e prima data o sa te doara putin, dar nu-ti recomand.

Alte răspunsuri
| Carla_Ema_2000 a răspuns:

Si eu mi am pus in buric si daca ai grija de el si sa nu se infecteze nu o sa patesti nimic dar trebuie dezinfectat

| Bercea_Cristina_1998 a răspuns (pentru Carla_Ema_2000):

Și eu am piercing în buric, este a doua oară când îl fac... și acum nu am nici-o problema doar ca în partea de jos unde se bagă piercing-ul am o mică biluță cum ar veni care la atingere ma doare...nu am idee ce ar putea fi. Dacă cineva știe, va rog sa-mi lăsați un mesaj.