| Bondarel99 a întrebat:

As vrea sa stiu daca mai e vreo fata cu problema asta si ce e de facut. Eu am avut cosuri in adolescenta, ca orice alt om (cred), pe la 18 ani mi-au trecut si momentan, dupa cativa ani, imi apar maxim 1-2 pe luna. Eu ma machiez (fond de ten sau BB cream) destul de rar, dar de fiecare data cand o fac imi apar destul de multe cosuri a doua zi, indiferent ce produse as folosi, am incercat multe. Va rog sa nu imi spuneti sa nu ma mai machiez, asta nu e o solutie pentru mine. Oare daca m-as machia mai des, aproape in fiecare zi, nu s-ar mai intampla asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric o demachiere deficitara poate sa fie cauza problemei, servetele demachiante trebuie tinute pe ten cateva secunde ca sa dizolve machiajul si dupa se indeparteaza prin miscari blande. Trebuie sa fie foarte bine imbibate in produs, daca le storci sa iasa o cantitare generoasa.

Eu folosesc demachierea in 3 pasi : 1. demachiant balea med pe care il masez bine pe ten, evit zona ochilor, si il indepartez cu dischete imbibate in apa si stoarse usor
https://www.ebay.com/......3734554734

2. Lotiune micelara pentru machiajul ochilor si pentru a ma asigura ca tenul ramane perfect curat
3. Gel de curare

Probabil ai vrut sa scrii "neavand " ingredientele mentionate de mine. Care e numele complet al fondului de ten si bb cream-ului pe care il folosesti acum?
Sa ceri mostre inainte sa iti cumperi fdt scump si fii atenta la ingrediente pentru ca multe contin alcool iar alcool-ul stimuleaza productia de sebum si asta poate sa fie o alta cauza pentru aparitia cosurilor.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred ca e din cauza hormonilor,pubertate,ciclu menstrual,nu chiar de la creme,poti incerca desigur,dar repet cosurile pot fi de natura din interior,nu uita ca zaharul da nastere la cosuri, acnne, stresul, nervi, spalatul pe fata cu sapun

| Bondarel99 explică (pentru RAY):

Tu ai citit întrebarea mea?

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Da

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, singura solutie sa nu-ti mai apara cosuri si sa-ti dispara cele existente, este sa nu te mai machezie, pentru ca machiajul infunda porii, ii sufoca si asa apar cosurile.
Vrei o fata frumoasa, curata si proaspata?
Arunca naibi machiajele si fii naturala!

| Bondarel99 explică (pentru Violleta2022):

Stiu dar poate a gasit cineva o solutie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bondarel99):

Eu am gasit-o! Nu am avut nici un cos toata viata mea, iar primele creme de fata, hidratante, le-a pus pe la 45 de ani. Si azi, la peste 50 de ani, am fata fara riduri si fara cosuri sau alt porcarii.
Fii-mea nu a avut si nu are cosurid eloc, tocmai pentru ca a tinut cont de sfatul meu. Bineinteles ca am folosit machiaje, ca creionul de ochi, tusul de ploape, rimelul, fardul de pleoape si rujul, dar niciodata fond de ten sau pudra, niciodata!
Nu le recomand, pentru ca imbacsesc porii, sufocandu-i, infecatndu-i si provocand puroi pe fata, adica acneea aia plina de puroi. vara cel putin, nici sa nu atingi cu fond de ten sau pudra, ca imediat se transforma cu transpiratia, intr-o pasta gronjoasa care iti infunda porii.

| Bondarel99 explică (pentru Violleta2022):

Nu e chiar asa. Ai fost norocoasa si nu ai avut probleme cu acneea, pur si simplu unii oameni au acnee in adolescenta si putin in viata de adult iar altii nu au.
Asa si mama, are 50 ani si nu are niciun fir alb in cap, iar bunica mea la 80 are doar cateva fire albe, poti sa le numeri pe degete. E vorba de gene.
Eu nu sunt asa norocoasa, m-am confruntat cu acnee severa si mi-a disparut abia cand s-a incheiat pubertatea pe la 18 ani, iar acum am doar problema asta cu cosurile cand ma machiez sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ia uite aici, te citez:
"...iar acum am doar problema asta cu cosurile cand ma machiez"
Asadar, stii foarte bine si esti constienta ca ai cosuri DOAR de la machiaje, dar nu vrei sa renunti la ele. de ce?
Stii cat de scrabos si dezgustator arata fata unei fete, plian de faina sau cosuri peste care s-a pus fod de ten sau pudra?
Lasa naibii machiajele, macar vara asta si vei vedea ce ten frumos si proaspat ai!
Apa calda si sapunul sunt cele mai importante in situatia asta! Curata fata imediat cum intri in casa, cu apa calda si sapun, ca sa elimini fiecare particula de praf si impuritati si sa ai intotdeauna fata curata si proaspata.

| Bondarel99 explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau sa renunț pentru ca am semne pe fata pe care nu îmi place sa le arat (semne din adolescenta de la cosuri, care necesita peeling chimic pentru a scapa de ele), machiajul te face sa te simți mai bine in pielea ta (ma refer la persoanele care nu au un ten perfect). Și nu sunt plină de cosuri, îmi apar pe alocuri, dar te asigura ca nu arată dezgustător. Dacă tu ai avut mereu un ten perfect, fără acnee și fără semne de la acnee nu înseamnă ca toate celelalte persoane sunt dezgustătoare.
Cât despre săpun, e o mare greșeala sa folosesti așa ceva când ai tenul gras pentru ca săpunul usucă foarte tare pielea si o face sa producă si mai mult sebum, iar apa calda deschide porii (de preferat apa rece pentru ca ii Închide).

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bondarel99):

Este o impresie eronata, ca machiajul astupa semnele, dimpotriva, se vad clar si chiar urat, cand sunt acoperite cu "tenciuiala" machiajului.
In ce priveste sapunul si apa calda, nu usuca nimic, iti spun din propia-mi experienta! Ca nu stai cu apa si sapun pe fata mai mult de 2-3 minute, cat te speli, dupa care indepartezi urmele de sapun, clatindu-te foarte bine si stregandu-ti fata, cu un prosop curat si pufos.

| aXy99 a răspuns:

Ai putea incerca, dar vezi sa nu fie mai rau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa le iei prin excludere ca sa iti dai seama care este problema. Orientativ ai putea sa iti aplici pe gat produsele (fdt, bb, pudra, primer etc. )pe care le folosesti si sa iti notezi ce ai folosit si in ce zona ca sa iti dai seama ce e problematic pentru pielea ta, dar in prima zi testeaza produsul demachiant (in caz ca folosesti ceva in plus fata de zilele in care nu te machiezi ), lasa-l 1 minut pe o portiune de pe gat si dupa clateste-te. Daca folosesti un demachiant bifazic pe ten el poate sa fie problema in functie de compozitia lui. Sodium chloride este un ingredient cu un potential comedogenic foarte ridicat, el se gaseste in multe produse, de la bifazicuri pana la fond de ten. Ingrediente considerate cu nivel scazut comedogenic pentru tine pot sa fie problematice, de exemplu tocopherol/vit e folosit ca ingredient activ in produs (nu la sfarsitul listei ).
Unele fdt/bb contin ingrediente spf si tenul tau poate sa nu le tolereze si sa favorizezr aparitia cosurilor, daca contin alcool si le aplici in jurul ochilor apare usturimea dupa mai multe ore de purtare, dar la fel de bine poti sa nu tolerezi machiajul sau un ingredient din formula. In cazul iritatiei oculare poate sa fie de vina si o alergie la uleiuri, multe rimeluri contin tot felul de uleiuri.

| Bondarel99 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma machiez foarte des, așa cum am spus, și de asta nu mi-am luat un demachiant pentru ca nici nu am știut de care sa iau. Folosesc șervețele demachiante de la Garnier (dar am mai folosit și alte firme luate din DM) și după ce sterg bine machiajul ma spăl cu gelul meu de curățare pentru ten gras pe care îl folosesc de mulți ani. Folosesc gelul asta de dinainte sa încep eu sa pun machiaj pe fata și îl folosesc zilnic deci cu siguranța el nu ar nicio vina. Poate nu ma demachiez cum trebuie sau poate trebuie sa caut niște produse de make up mai bune și mai scumpe având Ingredientele pe care le-ai menționat.
Cât despre ochi, ma ustura și când îmi dau doar cu fonde de ten sau BB. Nu știu ce am in ultimul timp ca parca acum câțiva ani nu pățeam așa când ma machiam.

Aa și practic coșurile îmi apar in zonele in care aplic ceva, adică și in zona dintre gât și barbie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Categoric o demachiere deficitara poate sa fie cauza problemei, servetele demachiante trebuie tinute pe ten cateva secunde ca sa dizolve machiajul si dupa se indeparteaza prin miscari blande. Trebuie sa fie foarte bine imbibate in produs, daca le storci sa iasa o cantitare generoasa.

Eu folosesc demachierea in 3 pasi : 1. demachiant balea med pe care il masez bine pe ten, evit zona ochilor, si il indepartez cu dischete imbibate in apa si stoarse usor
https://www.ebay.com/......3734554734

2. Lotiune micelara pentru machiajul ochilor si pentru a ma asigura ca tenul ramane perfect curat
3. Gel de curare

Probabil ai vrut sa scrii "neavand " ingredientele mentionate de mine. Care e numele complet al fondului de ten si bb cream-ului pe care il folosesti acum?
Sa ceri mostre inainte sa iti cumperi fdt scump si fii atenta la ingrediente pentru ca multe contin alcool iar alcool-ul stimuleaza productia de sebum si asta poate sa fie o alta cauza pentru aparitia cosurilor.

| Sunshine123 a răspuns:

E greșit să crezi ca făcând opusul vei rezolva problema. Coșurile apar din destul de multe motive după pubertate. Ca exemplu personal și eu mă machiez foarte rar cu BBC, dar există momente în care și mie îmi apar coșuri. Făcând o analiză a ce mi-ar fi putut provoca apariția coșurilor din nou, am ajuns la concluzia că tenul meu gras are nevoie să respire și nu poate face asta cu BBC-ul pe față, de asemenea am observat că atunci când merg în oraș cu fond de ten pe față mi se adună mult praf peste fondul de ten, lucru care duce inevitabil la apariția coșurilor. Un alt motiv pentru care apar coșurile atunci când ma dau cu BBC pe față e că sebumul mi se amesteca cu BBC-ul și asta duce la infectarea punctelor negre și de acolo se răspândește infecția pe toată fața.
Singurele sfaturi pe care ți le pot da sunt următoarele:
1. Ai grijă la alimentație. Dacă mănânci fast-food fii sigură că mâncarea nesănătoasă nu face decât să îți sporească coșurile.
2. Dacă ai peste 18 ani și cumva întreții raporturi sexuale cu un baiat și asta poate fi un motiv pentru care îți apar coșurile. În cazul ăsta nu știu ce să îți recomand.
3. Atunci când ieși în oraș ai grijă cu mâinile, ce atingi cu ele, unde le pui. Ai grijă să eviți contactul cu fața mai ales.
4. Dacă ai probleme cu sebumul au un fel de șervețele la oriflame special concepute pentru asta care s-ar putea să te ajute.
5. Dacă te dai cu BBC e suficient, deci, nu e nevoie sa adaugi și pudră sau alte tâmpenii.
6. Ai grijă să te demachiezi mereu seara!
7. Evită produsele de beauty pentru față care conțin alcool.
8. Ai grijă și la ce săpun folosești.
9. Ai grijă de asemenea la contactul cu animalele și blana lor.
10. Nu lăsa părul să-ți atingă fața pentru că, la fel ca și mâinile, părul poate aduna bacterii.
Nu pot decât să îți urez baftă! Dar dacă nici una din metodele de mai sus nu ajută, e indicat sa consulți un doctor dermatolog sau să observi tu singură lucrurile care duc la apariția coșurilor.

| Bondarel99 explică (pentru Sunshine123):

Cred ca dreptate in totalitate la primul paragraf, dar in legatura cu sfaturile, nu m-ar ajuta daca as face sau nu as face toate lucrurile alea pentru ca din ce am observat cosurile imi apar doar in ziua urmatoare folosirii BB cream-ului sau fondului de ten. Adica eu am grija de tenul meu, folosesc produse pentru ten gras si chiar nu suport ca ceva (chiar si mainile mele) sa imi atinga fata. Cand ma dau cu machiaj pe fata imi apar cosurile instantaneu practic. Apoi daca renunt cateva zile am din nou fata curata. Nu stiu ce e de facut doar in cazul asta. Si inca ceva: am observat ca dupa cateva ore de la aplicarea machiajului incep sa ma usture ochii si sa lacrimez.

| Catrice a răspuns (pentru Bondarel99):

Cam ești alergica/sensibila la machiaj. Nici eu nu suport anumite cosmetice din cauza pielii.
Sau poate chiar demachiantul e de vina dacă spui ca ai încercat cu orice fel de.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Si inca ceva: am observat ca dupa cateva ore de la aplicarea machiajului incep sa ma usture ochii si sa lacrimez.

asta inseamna alergie