| deyu121 a întrebat:

Ati incercat careva masca pentru puncte negre de la Oriflame-Pure Skin? Isi face efectul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mijlocul listei de ingrediente apare IMIDAZOLIDINYL UREA ( conservant ) care elibereaza formaldehida, acest ingredient este considerat cu mult sub limitele expunerii in conditii de siguranta. Formaldehida este un ingredient cancerigen.

sursa : http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ics.12212/full

" Formaldehida a fost clasificată ca „o cunoscută substanță cancerigenă" de către International Agency for Research on Cancer și ca „substanță probabil cancerigenă", de către U.S. Environmental Protection Agency, iar în 2011, prin National Toxicology Program, ca „un cunoscut carcinogen uman", potrivit National Cancer Institute. " Sursa : http://www.abnews.ro/......s-de-ce-nu

Alti iritanti : parfum si metol

Mai contine cateva ingrediente absorbante ( daca ai probleme cu sebumul poti sa-ti faci tu o masca cu argila acasa, iti cumperi pudra de argila pe care o amesteci cu apa plata - argila este un ingredient absorbant ), agenti de curatare si pe la jumatatea listei de ingrediente se regaseste si acidul salicilic.

Ca un produs sa fie cu adevarat exfoliant trebuie sa aiba un pH intre 3 si 3, 8, produsele pentru curatarea tenului si mastile nu au acest pH. Nici macar nu contine un stabilizator de pH aceasta masca, iar ca sa beneficiezi de ingredientele bune dintr-un produs acel produs nu trebuie limpezit, trebuie sa fie formulat ca un produs ce nu necesita clatire. Cele 15 minute nu sunt suficiente. La contactul cu apa aciditatea acizilor este neutralizata, iar acestia devin ineficienti. ( apa are un pH mai mare de 7 ) Acidul salicilic este solubil in lipide si trebuie sa se astepte cel putin 5 minute inainte de aplicarea lui daca ti-ai spalat tenul sau ai stat in abur ( tenul trebuie sa fie perfect uscat si are nevoie de timp pentru a reveni la pH-ul sau normal dupa ce a luat contact cu apa ) si 15 minute inainte sa aplici alte produse peste el ca sa nu ii influentezi pH-ul. ( cremele, serurile etc. au un pH mult mai ridicat )

Deci masca aia mi se pare apa de ploaie cu un ingredient cangerigen la pachet, ce poate sa fie mai minunat? 8->

Scruburile/exfolierea mecanica nu este recomandata pentru ca ea doar indeparteaza " capul " oxidat al punctului negru si iti da falsa impresie ca ai scapat, dar sebumul oxideaza din nou, iar " mizeria" tot in pori ramane. In plus, daca particulele abrazive sunt prea dure ele pot cauza microleziuni pe suprafata tenului si duc la distrugerea barierei naturale a pielii, descuamarea pielii ( portiuni care se desprind din stratul superior al epidermei sub forma de cojite ), roseata si iritatii.

Daca punctele negre sunt mari poti sa mergi la cosmeticiana sau sa folosesti niste plasturi pentru extragerea lor, plasturii nu sunt la fel de eficienti in cazul unor puncte negre mai mici si in aceasta situatie iti recomand doar utilizarea unui produs cu acid salicilic ( acidul salicilic are si denumirea de BHA )

Dupa poti sa folosesti un produs cu acid salicilic/BHA ( daca nu esti alergica la aspirina ) pentru a preveni aparitia punctelor negre si pentru a le trata pe cele existente deja. Acidul salicilic este un exfoliant care patrunde in pori si curata sebumul din ei, astfel nu se mai produc la fel de multe puncte negre.
Eu folosesc produsul asta si nu mai am probleme cu punctele negre :
Varianta de 30 ml :
http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html

Varianta de 88 ml :
http://www.paulaschoice.ro/resist-daily-pore-refining-treatment-2-bha.html

Iti recomand sa te abonezi la newsletter-ul lor si sa comanzi cand au transportul gratuit sau produsele la reducere ( mostrelor si produselor trivel size individuale nu li se aplica niciodata reducere, doar seturilor din cate am observat ) ca sa economisesti niste bani.

Foloseste si un gel de curatare pentru a indeparta celulele moarte ( nu se compara cu un exfoliant ), praful, transpiratia si restul de impuritati de pe ten care favorizeaza formarea punctelor negre prin blocarea porilor. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM. Este formulat corect. Gelul de curatare trebuie folosit de doua ori pe zi, dimineata si seara.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Acestea sunt beneficiile bha-ului ( produsul mentionat de mine are si ingrediente care ajuta la prevenirea imbatranirii pielii ) :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu recomand ceva 100% organic si mult mai bun decat chimicalele cumparate d ela Oriflame: curatarea cu malai si sapun!
Iti sapunesti mainile foarte-foarte mine si introduci doar degetele in malai, dupa care, cu miscari circulare cureti fata. Cand ai terminat, te speli cu apa calduta si te stergi usor cu un prosop curat.
Malai este 100% oraganic si mult mai sanatos, decat orice masca plina de parabeni si prezervative chimice.

| RobbyPh a răspuns:

Nu prea isi face efectul. Oricum depinde de piele

| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Nu, dar iti pot spune din propria experienta cu diferite masti, ca nu te ajuta cu nimic ci s-ar putea sa-ti faca rau pielii.
Eu iti recomand fulgii de ovaz sau bicarbonatul de sodiu pentru o spalare usoara ca un masaj pe intreaga fața. happy

Stiu despre punctele negre ca sunt un fel de cosuri, la majoritatea oamenilor le ies pe nas.
Poti cu un ac atinge usor fiecare punct, dupa care strangi cu unghiile.
Iti iasa intai punctul negru apoi puroi, seamana pe un vierme happy scarbos, dar scapi de ele pentru un timp.

| Username69 a răspuns:

Nu am încercat eu dar o verișoara de a mea a încercat și își face efectul bine!