| Aldutssss31 a întrebat:

Ati iubi o fata care are defecte vizibile? Mie mi se pare ca nu e nimic frumos la mine,am nasul mare,dinti galbeni,strambi (urmează sa repar asta), buze urate, par ff rar, a cazut mult, coșuri, sani lasati, de fapt in mai multe zone am pielea naspa din cauza slabitului. Da, stiu, aproape orice om are 2, 3 defecte pe care le repara cu o suma nu prea mare de bani, dar la mine sunt deja prea multe chestii.Voi ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! happy
Corpul nostru reflecta părerea noastră despre sine. Ce m-a întristat este ca nu ai spus nimic frumos despre tine sad. De ce oare? Eu cred ca sigur este acolo ceva.
Eu cred ca asta este percepția ta despre tine și se reflecta și in modul cum arați. Iubește-te mai mult și sa vezi cum te vei vedea in alta lumina. Parul e rar dar poate îți place culoarea, modul cum se aranjează după ce l-ai dat cu balsam sau alte lucruri. Buzele nu sunt urate, poate sunt doar deshidratate și tot așa.
Ce tie ți se pare defect poate noua ni se pare normal sau frumos. Depinde de modul de perceptie al fiecăruia. happy

| DarthNiger a răspuns:

Eu cred ca exagerezi, in primul rand nimeni nu e perfect, cu totii avem defecte mai multe sau mai putine si asta nu e nimic rau.
Unii dintre noi le capatam in timpul vietii iar unii se nasc cu ele, unele dintre defecte pot fi remediate dar unele nu, insa oricare ar fi cazul trebuie sa le acceptam ca o parte din noi si sa nu le lasam sa ne afecteze increderea in sine, pentru ca daca permitem sa ne afecteze, la un moment dat acest lucru o sa ne schimbe ca persoana si nu o sa ne schimbe intr-un mod bun, ca exemplu cunoscut ti-o dau pe faimoasa Bianca Dragusanu, a decis sa isi schimbe infatisarea doar pentru ca voia sa fie mai frumoasa decat alte femei si probabil si ea se considera o femeie neatragatoare, insa chiar daca acum e mai atragatoare din punctul ei de vedere, a pierdut cel mai important lucru pe care noi oamenii il avem, pe ea insasi.
Mergi pe premisa "asta sunt eu si cine ma accepta, ma accepta cu totul" si o sa gasesti pe cineva care o sa te accepte cu siguranta si inca un lucru, atata timp cat esti o persoana buna si placuta, defectele nu mai conteaza fiindca asta e ce conteaza cu adevarat, ce fel de om esti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești mai urâtă ca aia din filmul the ring? (Avertizarea )? happy Daca nu, atunci e ok se va găsi cineva care sa te iubească așa cum ești... De coșuri poți scăpa, daca mergi la sala poți cred rezolva problema cu pielea lăsată. asta cu buze urâte nu știu o poza ne-ar ajuta, cu parul e ori de la stres ori ai o forma de alopecie nasul strâmb se poate corecta oprim operatie, deviație de sept.ce părere? Sa te acepti așa cum ești daca nu, poți face unele schimbări, le am menționat deja mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasul se poate modifica, la fel si buzele si sanii. De cosuri poate scapi daca nimeresti tratamentul potrivit iar parul poti sa il tunzi scurt si sa il lasi sa se regenereze.

Parerea mea e ca nu trebuie sa fii complexata de niste lucruri pe care le poti schimba. Niciunul din defectele pe care spui ca le ai nu este incurabil. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma intreb cum te-ar descrie altcineva, am impresia ca tu cam exagerezi. Oricum, aceste lucruri sunt reparabile. Dinți se repara cu aparat dentar si exista tratament de albire(desigur spalatul pe dinti zilnic e numarul 1), buzele nu stiu in ce fel sunt urate, daca sunt uscate exista tot felul de creme si strugureluri, coșurile trec de la sine dupa pubertate, dar chiar si asa exista destule tratamente, părul se poate rezolva la un dermatolog, sa vezi daca a cazut pe baza de stres sau hormonal, important e sa il ingrijesti, sa il speli sa il piepteni, orice par poate arata bine daca il ingrijesti, pielea se mai repara cu ajutorul sportului si tot asa creme de genul cicatridina etc. Oricum bravo ca ai slabit, mai bine ai piele lasata decat sa fii grasa big grin (pentru sanatatea ta).

In concluzie nu ai efecte ireparabile. Cei care nu au o mana, un picior, un ochi ce sa mai zica? Si totusi si ei isi gasesc iubirea. Si ti-o vei gasi si tu happy

| dragodana a răspuns:

Salut!
Perfectiune nu exista.
Frumusetea depinde de cum te percepi tu pe tine.Increderea in sine este sexy, dar asta vine cu timpul.
Ca sa te simti mai bine:am o cicatrice pe tot antebratul stang, si una la clavicula stanga.Din cauza ca am slabit, unele parti s-au tonifiat, dar altele au disparut.In primul rand am slabit la fata si sanii(oricum mici) au devenit si mai mici.
Dar am picioarele lungi si sunt loiala.laughing
Tu ce calitati ai?

| Februar30 a răspuns:

Daca am sta sa facem o lista cu defectele noastre, nu am termina niciodata. Pana la urma toti ajungem cu pielea lasata, parul rar si fata urata. Dar tu esti tanara, asa ca n-ai cum sa fii urata, deci sigur o sa gasesti pe cineva sa te placa.
Nu te grabi sa intervii la partea estetica, sa nu ajungi sa regreti schimbarile - la ce esteticieni avem in tara ai toate sansele.
Mai bine faci putin sport si mai schimbi in felul asta aspectul corpului.

| Ka0ru a răspuns:

Eu am nasul mare, am vergeturi pe coapse și genunchi, sunt plată și am coșuri. ((:
Îți spun din propria experiență că persoana potrivită o să te iubească cu tot cu "defectele" tale. Personalitatea, miezul tău, e ce contează cu adevărat. Cineva interesat pe bune de tine nici nu o să se uite la nas sau la orice te deranjează pe tine la propriul aspect (sau o să glumiți împreună despre o chestie). Desigur că dacă sunt lucruri mărunte pe care le poți "îndrepta", poți să o faci, dar cu altele trebuie să te împaci și trebuie să înveți să te apreciezi pe tine ca întreg.

Pe scurt, există persoane care trec de superficialitate și aspect, și te iubesc pentru suflet și personalitate. E nevoie doar de timp să le găsești.
Capul sus, să ai o seară faină ^^

| Whitesnake99 a răspuns:

Toate defectele se pot rezolva cu bani, timp, un plan bine pus la punct. Da, statistic vorbind iti poti gasi pe cineva, poate n-o sa fie nici el chiar Fat Frumos, printul din povesti, dar o sa te iubeasca asa cum esti.

| SLexuS a răspuns:

Fiecare om are defecte, nimeni nu este perfect, incearca sa gandesti pozitiv, o sa gasesti baiatul perfect, nu conteaza neaparat cum arati, probabil te hartuiesc si persoanele din jur ( colegi de scoala, de munca, etc... ), iar in legatura cu asta, nu trebuie sa asculti in gura lumii, daca tu nu ai o parere buna despre tine, si nu esti increzatoare, altii nici atat, sper ca ai inteles ce am vrut sa iti spun.

| profu33elev33 a răspuns:

Este perfect cum arăți.