| NowForYou000 a întrebat:

Aveam un ten perfect. Nu aveam cosuri, acnee sau marea problema sebum. M-a pus dracu' sa fac copil, iar de cand am nascut fața mea s-a schimbat radical. Parca s-a "largit". Si acum am exces de sebum. Sau poate fi de la kg in plus? Daca slabesc se reduce sebumul? Nu am alte probleme precum riduri, cosuri, acnee, doar urasc forma pe care o are acum si excesul de sebum. Parca arata ca un cartof. Ce pot face in privinta asta? Sa am din nou acea fața "micuta" si rotunda.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

E de la hormoni.
In timp ar trebui sa se regleze.
Sebumul se controleaza foarte simplu daca te speli de 2 ori pe zi cu gel de curatare pentru ten gras (recomand Vichy). In niciun caz cu sapun, sapunul produce si mai mult sebum.
Eu aveam acnee de la sebum, cand am invatat sa-l controlez, mi s-a curatat fata de cosuri si puncte negre.
De asemenea exfolierea e importanta, o data pe saptamana.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Timpul trece peste toți
...din nou acea fața "micuta" si rotunda probabil nu o să o mai ai niciodată. No offense!

| SilentRain a răspuns:

*M-a pus dracu' sa fac copil* Esti o mama" minunata"
Cu sau fara copil tot imbatraneai
Fa-ti o programare la un salon de cosmetica bun, si schimbati alimentatia, incearca si remedi naturiste

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la un dermatolog si pana atunci nu folosi lotiuni cu alcool extrem de agresive pentru ca mai rau faci, curatare blanda dimineata si obligatoriu seara no matter what.
Sunt niste servetele de absorb sebumul pe parcursul zilei le poti incerca sau iei pur si simplu un servetel normal si tapotezi fata.
NU folosi creme grase si emoliente, de preferat fluide si usoare.
Cu forma fetei se rezolva simplu - slabesti.
Sebumul nu prea are legatura cu greutatea corporala.

| KillaNoFilla a răspuns:

O fat za frumoasa nu consta in ten perfect sau machiaj ci in fizionomia ei.dar tu nu ai de unde sa stii pentru ca nu pretuiesti viata.
Mananca mai putine calori bea mai multa apa.vara e normal sa ai mai mult sebum.

| SandraEve a răspuns:

Te-a pus dracu sa faci copil?
Ce exprimare urata....in loc sa-i multumesti lui Dumnezeu ca ti-a daruit cel mai frumos lucru pe care il poate primi o femeie, sa te preocupi de el...marea ta preocupare e tenul. Normal ca apar schimbari. Te asteptai ca dupa nastere sa fii cu 10 ani mai tanara?
In fine... exprimarea a fost cam urata!

| Anon31241212 a răspuns:

Sincer...la cum ai vorbit despre copilul tau... nu vad cum ai putea sa iti revii la nivel facial. Cred ca te a sluțit rautatea. E cea mai mare minune pentru o femeie sa aiba un copil si pe tine te a pus,, necuratul,,.