| xCeline a întrebat:

Aveti idee cum se amaneteaza un inel? Adica se va cantari cu tot cu piatra? Daca are 2 grame cu totul se va scoate piatra si se va cantari doar aurul? La o bijuterie am vrut sa-l dau si mi s-a spus ca ei asa procedeaza scot piatra apoi il cantaresc as vrea sa stiu cum se procedeaza la amanet.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La amanet, intrii tu, nevoias de bani, cu o bijuterie. Esti ochita bine si ti se ofera niste bani imprumut, sub valoarea de piata a bijuteriilor.
Ei oricum vor castiga, dar mai ales daca nu reusesti sa-ti rascumperi obiectele.

| xCeline explică (pentru Bula):

Dar nu vreau sa rascumpar nimic vreau sa-l dau si sa-mi cumpar altceva. La bijuterie cumpara gramul de aur cu 91ron la amanet am vazut cu 90. Eu am intrebat daca se procedeaza ca la bijuterie si se scoate piatra apoi se cantareste sau nu ca sa stiu unde sa ma duc. Nu sunt nevoiasa de nici un ban, e o bijuterie pe care nu mi-o doresc vreau sa scap de ea sa-mi iau altceva, atat.

| Bula a răspuns (pentru xCeline):

La amanet rareori se masoara cu cantarul, si mai putin caratele.

Valoarea unei bijuterii se compune din mai multe parti: valoarea aurului, valoarea pietrelor, valoarea manoperei, unicitatea, etc, din care aurul poate fi cel mai ieftin.

Ca sa-ti dau un exemplu: la un inel de logodna, cu un diamant de 1, 8 carate, prins pe inel de 10 grame aur de 18 carate, diamantul poate costa chiar si peste 100 ori pretul aurului din inel!

E bine sa faci intai evaluare la 2-3 magazine de bijuterii.

| xCeline explică (pentru Bula):

La bijuterie mi s-a spus ca are 2.08 grame si ca ar valora 180 de lei atat ofera ei dar in momentul in care vreau sa o vand se va scoate piatra care e zirconiu nu vreun diamant si se va cantari iar si in functie de gramajul pe care il va avea in acel moment se va calcula suma. Dar tot de la acel magazin de bijuterii mi s-a spus sa incerc la un amanet pentru ca la ei se procedeaza altfel, adica ei nu cumpara aur si il topesc sa faca altceva, ei cumpara bijuteria si o revand si ca poate am sanse mai mari sa obtin mai mult pe ea... si am zis ca decat sa ma duc din amanet in amanet mai bine intreb aici poate stie cineva

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vinde o pe olx, nu te complica cu amanetul, sau cu bijutieri, daca doresti.

| xCeline explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cred ca se cumpara asa ceva pe OLX.Tu ai cumpara? Adica omul se gandeste asa "daca cumpar, dau 250-300 de lei pe ceva ce cred ca e aur si cand colo e o tinichea". Nu cred ca are sanse sa se dea pe site-uri de genul asta

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru xCeline):

Totul depinde de descrierea facută, sa i faci poze clare inelului si sa le pui pe olx, si depinde citi bani vrei tu pe acel inel, poti pune suma dorită si scrii pret discutabil, trebuie sa fi dispusa sa mai negociezi cu clientul, ca nimeni nu o sa ti dea pe inel 1000 de lei, ca lumea nu are ce minca, pe criza asta lumea mai degrabă cheltuie banii pe mîncare ca asta trebuie decat pe inele posete pantofi zic asa un exemplu, dar daca tu ai un pret bun, poate vrea un barbat sa i faca sotiei sau prietenei un astfel de cadou si l ai dat. De unde esti ca zonă? Mult succes.

| xCeline explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bucuresti.Mersi

| Bula a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

... "Pe criza asta"... Multi investesc in aur si bijuterii, mai ales ca bancile iti dau mai putini bani inapoi decat cti bagi la ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu citi bani vrei pe inel?

| xCeline explică (pentru CristiDinBucuresti):

O suma cat mai apropiata de cea pe care mi-au dat-o cei de la bijuterie cu tot cu piatra de o are ca fara ea sincer nu imi vine sa-l dau, probabil fara ea aurul are un gram, un gram si ceva n-am idee deci imagineaza-ti cat va face daca gramul de aur ei il cumpara cu 90 de lei ca e aur de 14k