| hellvin a întrebat:

Bă, deci...am 2 tatuaje pe față, o cruce formată din "țăruși" (pomete stâng), un "13" legat de o pânză de păianjen (arcadă stângă) și "MCMXCIX" (gât, zonă frontală).
Vreau să știu 3 chestii:
1. De ce se holbează toți la mine și se uită de parcă aș fi extraterestru?
2. E mai bine să le șterg acum? Am 18 ani și văd că încep să am probleme la servici din cauza lor.
3. Acum, vreau să-mi tatuez masca + maceta lui Jason (The Friday 13), unde aș putea s-o fac?

Merci happy

19 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Tatuajele pe fata se fac cand apartii altei persoane (un fel de sclav), cand esti tarfa cuiva (da, da ai citit bine), ca sa arati ca ai omorat un om sau ca semn de aprtenenta la anumite bande, extrem de violente si de lipsite de inteligenta, cel mai bun exemplu e Mara Salvatrucha (MS-13).

| minrest a răspuns:

The symbol of the 'spiderweb tattoo' means the wearer has, or is currently "doing time." It is most commonly seen on the elbow, neck, or knee. However, one might find this symbol almost anywhere on the body, the placement of the tattoo itself makes no difference. Usually this symbol means that the wearer has done time in jail, or prison. This specific symbol is used to show time locked up, because the spiderweb itself symbolizes how a spider web catches, or imprisons it's prey. This tattoo can be found on all ethnicities, and all different gang affiliates. These days inmates will wear this tattoo to look the part of the "tough guy."

This tattoo can also mean "struggle." If one has been through a certian struggle in their life such as; overcoming a drug addiction, getting out of a gang, getting out of prison/jail.
Deci simbolul panzei de paianjen e clar: spune ca ai executat o pedeapsa penala. Dar din ce motiv? Simplu. Daca panza coboara de la ceva, acela e motivul, precum coboara si efectul de la cauza. Pentru ceva simbolizat de cifra 13. Cel mai la indemana ar fi Mara Salvatrucha, pe scurt M13, DAR sa tinem cont si de tara. Aicea nu poate sa intre nici un membru M13. In schimb, mafia rusa e aici deja, atat direct precum si printr-o influenta veche de sute de ani. Cifra 13 inseamna a treisprezecea persoana la o masa de... 12. Nu exista masa de 13 locuri. Spui ca ai omorat pe cineva ca sa ii iei locul in banda, si ai avut de facut inchisoare pentru asta. Iar crucea din tarusi, asta e mai simplu, tarusii se bat in pamant, spui ca ai sapat mormantul cuiva si i-ai pus cruce, adica spui ca ai omorat un om. Repetitia e des intalnita la tatuaje, are rolul de confirmare.
E incredibil faptul ca ai loc de munca.

| hellvin explică (pentru minrest):

De aia se uită toți așa urât la mine. Se pare că ei știu ce înseamnă tatuajele mele...nasol e că numai eu nu știam.
Adică crucea am făcut-o să arăt că nu sunt ateu sau satanist cum mă consideră cunoscuții, 13-le e făcut pentru că e un număr cu ghinion, iar eu pe 13 februarie 2012 mi-am tăiat 2 degete cu un flex vechi, de aici si panza de paianjen, iar "MXMXCIX" e anul nasterii, initial trebuia sa fie "I - III - MCMXCIX" dar nu voiam să-mi acopăr tot gâtul.
În rest, nu sunt vreun criminal sau fost pușcăriaș laughing

| minrest a răspuns (pentru hellvin):

Normal ca nu esti infractor sau parnaist. Sa nu crezi acum ca cei din jur pot decoda simbolurile pe care ti le-am explicat. Pentru ei e suficient ca esti tatuat pe fata, asta e o masura radicala, care nu se ia cu una, cu doua. De ce sa riste, avand de a face cu tine? Infractorii si politistii sau procurorii ar trage unele concluzii din tatuajele tale. Tatuajele intodeauna inseamna ceva, arata ceva pentru toti, arata ceva doar pentru unii, sau ascund ceva. Spune, ai vazut la cineva un tatuaj facut la exteriorul palmei, intre aratator si degetul mare, format din cinci puncte, patru descriu un patrat si al cincilea in mijloc?

| hellvin explică (pentru minrest):

Am văzut câțiva oameni trecuți de 30 de ani și din ce mi-au zis ei, punctele alea reprezintă "singur între 4 pereți" sau "ținut mult timp la carceră".
Punctele tatuate pe altă parte a corpului pot însemna un nr de crime făcute sau un nr de dușmani pe listă (după ce termini lista cu tot cu ei, încercuiești punctele).
Și cam atât știu...

Țin să menționez că se observă faptul că tatuajele sunt făcute profesional, nu cu aparate din motorașe și sârme. Tușul e negru, tatuajul are umbre, deci nu pare făcut la zeghe...dar eu nu înțeleg de ce se uită toți așa la mine. Și plus de asta, când ies de la servici nu mai dau uniforma jos de pe mine pentru că lucrez aproape de casă, și îmi scrie numele și funcția pe ecuson...și eu nu cred că ai să vezi un recidivist cu funcție de tehnician rețea.

| minrest a răspuns (pentru hellvin):

Exact, sunt cele patru colturi ale celulei si omul in centrul ei. Tatuajul asta e gandit special ca sa indice ca ai puscarie facuta, si asta pentru ca intre infractori asta iti da un statut. Iar ce voiam sa zic este ca unii vad ''zarul'' la altii, le place si isi fac si ei. Iti dai seama, ce prostie, sa semnaleze ca au fost la puscarie in mod fals, statutul printre infractori nu il obtin caci nu stiu multe lucruri, si isi pierd statutul in lumea noastra.
Acum sa vedem ce arata modul de executie. Un infractor care se respecta, nu se tatueaza in timpul executarii pedepsei, ci dupa pedeapsa, la salon, caci oamenii acestia respecta banul, si pot aprecia costul tatuajului dupa aspect. Am mai spus, dar nu ma deranjeaza sa ma repet, in cazul tau decisiv e locul tatuat, fata. Cine se tatueaza pe fata, transmite masajul in modul cel mai vizibil, prefera sa piarda transmisia altor mesaje, prin trasaturile fetei, decat sa ii fie ignorat mesajul tatuat. E un om care striga la ceilalti, in permanenta.

| hellvin explică (pentru minrest):

La 17 ani m-am gândit așa:
1. Ce tatuaje să îmi fac știind că am o față de criminal și de antisocial convins?
Am făcut crucea pentru ca atunci când mă uit în oglindă peste 30 de ani să îmi aduc aminte că Dumnezeu a existat atunci și încă există pentru mine.
2. 13 prins de pânza de păianjen e ceva mai sumbru, iar când mi-am tăiat degetele eu nu am crezut în coincidențe...gen "13 cu ghinion".
3. MCMXCIX l-am făcut pentru că sunt născut în '99, dar pare că am 25 de ani. Așa, lumea se miră "Bă de ce are scris 99 dacă arată de parcă e născut în 90?"
Iar în privința locului...am vrut să fac ceva diferit de majoritatea, să nu îmi scriu numele pe antebraț sau să-mi fac tribale pe umeri. Am vrut să fac ceva diferit și să arăt că e un simplu tatuaj, contează doar ce semnifică el, nu locul unde e făcut.
Nu e ceva rău să ai tatuaje, e ceva rău să ai tatuaje dar să nu știi ce înseamnă, să le ai doar ca să fie acolo, să vadă lumea.

Am uitat să menționez că nu sunt nici negru, nu ascult manele, nu umblu cu blugi mulați și nici cu kendame d-alea. Sunt mai old-school, stilu ăla de rap clasic, deci cred că mi se potrivesc tatuajele alea.

| nda a răspuns:

Ti-ai facut tatuaj pe fata si deja ai ajuns sa le regreti... asa se intampla cand nu judeci ce faci. bafta, sterge-le daca iti creaza probleme. sa nu crezi ca le stergi asa usor cum stergi creionu cu radiera. e un proces de lunga durata, dureros si probabil costisitor, si posibil sa ramana cicatrici, sau nu le poti sterge complet.
pentru urmatorul tatuaj gandeste-te bine unde vrei sa ti-l faci.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Nu cred că tatuajele îți fac probleme.

| darkman11 a răspuns:

1. Se holbeaza toti la tine pentru ca sunt prosti si plini de prejudecăti.
2. Daca tu consideri ca nu te deranjeaza si acele tatuaje iti plac si te reprezinta eu zic sa nu le stergi. Daca ai fi angajatul meu, singurul lucru care ar conta ar fi ca sa iti faci treaba pentru care esti platit.
3. Alegerea locului iti apartine.

| Salontanul a răspuns (pentru darkman11):

Asa este! Oamenii sunt prosti ca au evoluat si nu se mai tatueaza ca acum 2000 de ani. Interesant mod de gandire!

| darkman11 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ai inteles nimic, stai jos nota 4

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Doar nu era sa evoluam toti. Omul a evoluat din maimuta, dar nu toate maimutele au evoluat. Omul modern a evoluat din omul primitiv, dar asta nu inseamna ca nu au ramas oameni primitivi. Nick-ul ''darkman'' suna mai degraba a porecla tribala, aleasa ca sa inspaimante ''dusmanii'' si duhurile rele.

| Salontanul a răspuns (pentru darkman11):

Nu esti in masura sa dai note! Vezi-ti de scoala ta! Eu am depasit cu mult acea perioada. Iar faptul ca-i desconsideri pe cei ce nu se tatueaza dovedeste ca n-ai ajuns la varsta maturitatii. Unii (genul tau) nici la batranete nu se maturizeaza.

| darkman11 a răspuns (pentru minrest):

Bai Sarlota, in primul rand raspunsul nu iti era adresat tie deci te-ai bagat fix ca musca in c...
Iar faca vrei dovada ca nu ai minte deloc te rog eu mai citeste inca o data intrebarea lui hellvin si mai citeste de vreo 3 ori raspunsul meu si poate vei gasi intr-un final ca, ce ai scris tu nu are absolut nici o legatura cu ce am scris eu.

| minrest a răspuns (pentru darkman11):

Eu nu ti-am raspuns tie, ci lui Salontanul, asa ca, daca cel ce sare sa raspunda ca prostul din baie, neintrebat, se baga ca musca in fundul calului, tu esti acela. Vedeat-as tatuat pe fata, ca sa arati ca nu ai prejudecati. Si nici minte.

| Salontanul a răspuns (pentru darkman11):

Se pare ca ai probleme cu "PC-ul"! Imi raspunzi mie "Nu ai inteles nimic, stai jos nota 4" si spui ca nu mi-ai raspuns mie. Acum ma jignesti raspunzand lui "minrest". Cand ai fost la medic ultima data? Un control anual este bun. De aia au instituit astia un control anual gratuit. Mai are mama ta copii cu tine?

| Salontanul a răspuns (pentru minrest):

laughing are ceva probleme cu capul.

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Darkman se traduce ''omul intunecat''. Si are mintea destul de intunecata, cat sa merite porecla.