| Anaasstasssssiaa a întrebat:

A încercat cineva acneminum pentru coșuri?

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Doar un medic dermatolog poate sa iti prescrie un tratament potrivit tie dupa ce iti face cateva analize. Nu te mai lua dupa toate prostiile spuse pe net sau dupa reclamele de la tv. Cauzele acneei difera de la persoana la persoana iar ce a mers pentru mine, nu ar putea merge si pentru tine, intelegi? Trebuie sa tratezi cauza nu ceea ce se vede la suprafata iar cauzele pot fi multiple.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Aasdfghj):

Nu am acnee, am doar mici coșuri, și as vrea sa tratez problema din interior, cremele și soluțiile nu își fac efectul. Nu am probleme grave, de aceea am zis sa întreb dacă acneminum e bun, ținând cont ca este un supliment alimentar. Îți mulțumesc pentru răspuns! happy

| Aasdfghj a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Personal nu as lua suplimente alimentare care spun ca trateaza acneea. Eu as alege sa merg la dermatolog indiferent daca e grava sau nu forma de acnee, dar faci cum crezi tu ca e mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am GeroVital stop Acnee..De cand mă dau în fiecare seara pe acnee, coșurile s-au mai uscat si nu mai sunt asa vizibile.
Si Dove de castraveti am citit ca este bun pentru acnee, si un remediu foarte bun pentru urcarea cosurilor este usturoiul!

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! Ma scuzi, dar cu leacurile astea babesti ar trebui sa ramai in anul 1900. Cu sapunul nu te speli pe fata, cum Fairy folosesti doar pentru spalatul vaselor, nu si pentru spalatul corpului. Folosind sapun pe fata faci doar rau tenului iar usturoiul il folosesti doar in mancare, nu pe fata. Daca nu ai sfaturi conform secolului in care traim, nu mai comenta aiurea. Sunt multi care accepta sa incerce astfel de leacuri si isi pot face tenul praf.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Aasdfghj):

Cam asa e!

| Reghqen a răspuns:

Astea ajută mult!

Argila

Argila, renumita pentru proprietatile sale astringente, antiseptice si revitalizante, absoarbe rapid sebumul, micsoreaza porii si usuca acneea. Amesteca doua linguri de argila alba cu suc de lamaie si cu miere. In fiecare seara, aplica aceasta pasta pe cosuri si nu o spala timp de cel putin jumatate de ora. Apoi, fa un dus, iar pentru spalarea spatelui, foloseste doar sapun antibacterian, care nu irita pielea si o curata in profunzime. Sterge-te usor cu un prosop din bumbac, iar odata ce pielea s-a uscat, tamponeaz-o cu apa de trandafir, aceasta fiind si ea un bun astringent.

Cosurile dispar sub actiunea uleiului esential Anumite uleiuri esentiale contin compusi activi foarte eficienti impotriva cosurilor. Dintre acestea amintim: uleiul de migdale, de lamaie, de lemn-dulce, de lavanda si cel din arbore de ceai, toate acestea avand proprietati antiseptice, antibacteriene si antiinflamatorii. Tamponeaza-ti cosurile in fiecare dimineata, timp de cel putin o saptamana, cu unul dintre aceste uleiuri esentiale, asteapta putin sa se usuce si lasa-l sa actioneze pana seara.

Rosiile, un aliat de nadejde in lupta cu cosuri

Bogata in minerale si in vitamine antioxidante, cu precadere vitaminele A si C, rosia are proprietati antiinfectioase si cicatrizante, fiind un remediu foarte eficient in tratarea cosurilor. Taie o rosie in felii subtiri si aplica-le pe cosuri timp de aproximativ 20 de minute. Clateste, apoi, cu apa din abundenta si spala pielea cu un sapun bland, care previne uscarea si pastreaza echilibrul natural al pielii. Acest tratament se aplica zi de zi, timp de sapte-opt zile.

Otetul alb usuca cosurile Intr-un sfert de pahar de otet, completat cu apa tot pe atat, dizolva una sau doua linguri de sare fina de bucatarie.Amesteca in pahar pana cand sarea se dizolva, apoi inmoaie un tampon de vata sau o discheta demachianta in aceasta solutie si tamponeaza cosurile. Daca pielea este foarte sensibila si resimti acut senzatia de usturime, dilueaza solutia cu mai multa apa. Lasa sa actioneze cinci-sase minute, dupa care spala-ti spatele cu apa din abundenta. Aplica acest tratament zilnic, timp de cel putin o saptamana.

Cosurile, tratate cu bicarbonat de sodiu Amesteca una-doua lingurite de bicarbonat de sodiu cu apa, pana cand rezulta o pasta. Aplica aceasta pasta pe cosuri si asteapta cateva minute, pana cand se usuca complet. Apoi, fa un dus cu apa calduta. Pentru efecte optime, repeta operatiunea aproximativ o saptamana, o data pe zi. Rezultatul va fi o piele curata, fina si fara urme de cosuri.