| Anee1667 a întrebat:

Bună!
Aceasta este o întrebare pentru pasionatele de make up.
În urmă cu 3 ani am început să mă machiez şi în prezent fac asta zilnic, problema mea este următoarea, nu îmi găsesc niciodată produsele potrivite, aşa că m-am gândit că mă poate ajuta cineva de aici.
Vă prezint situaţia pe scurt:
1. Tenul meu este foarte gras şi după câteva ore fondul de ten de pe faţă arata deplorabil. Aşadar, ce îmi recomandaţi?(am nevoie de nuanţe extrem de deschise)
2.Am cearcăne destul de mari şi nu reuşesc să găsesc un produs care să le acopere parţial. Ce produs cu acoperire mare ştiţi?
3.Nu am o rutină pentru piele înainte de a mă machia şi nic timpul necesar pentru ea, însă aş dori să folosesc măcar o cremă sau un ser înainte.Ce îmi recomandaţi?
4.Eu am gene naturale destul de lungi şi curbate şi cu greu găsesc un rimel care să nu lipească genele între ele şi să le dea un aspect de "prea mult". Ce rimel îmi recomandaţi?
5.Am nevoie de o pudră bună care să fixeze machiajul şi să fie destul de subtilă. Ce îmi recomandaţi?
6.Am nevoie de o pomadă/un gel pentru sprâncene bune. Produse?
7.Un iluminator subtil care se potriveşte pentru tenul foarte deschis, ceva subtil cu particule de sclipici?

Răspuns Câştigător
| yooshi a răspuns:

Incearca sa investesti mai mult in skincare, un cleanser bun, o crema hidratanta si spf neaparat( la roche posay are unul matifiant bun) si cauta niste produse ce ajuta la controlul sebumului (ca niacinamide) Poti cauta mai multe pe yt, eventual mergi la dermatolog, după o sa vezi ca o sa se aseze mai bine
Totul tine de informare și sa încerci produse, its about trial and error

Răspuns Apreciat de Editori
| dragodana a răspuns:

Salut!
Trebuie sa incerci pana gasesti ce ti de potriveste.Nu trebuie sa cumperi tot produsul. Poti incerca in magazine apoi sa vezi daca ti se potriveste.
1.Revlon Colorstay pentru ten gras.Mai exista si L'oreal Infaillible tot pentru ten gras.
2.Makeup Revolution Define&Conceal.Sau Tarte Shape Tape.
3.Ba trebuie sa folosesti ceva.Nivea Makeup Starter.
4.Ba exista, doar ca nu stii tu de el sau nu ul aplici cum trebuie.Iti recomand pe Youtube-Andreea Ali.Are un clip cum sa aplici mascara corect.Recomandare:Essence Princess Volume, Pupa Vamp, L'Oreal Lash Paradise Extatic.
5.Laura Mercier Translucent Seting Powder.Mai merge si Rimmel Match Perfection.
6. Oriflame. Pomada sau rimel pentru sprancene.
7.Essence sau Makeup Revolution.
Urmareste tutoriale de make-up ca sa capeti cunostintele necesare.Eu urmaresc pe Youtube pe:Andreea Ali,Hindash,Wayne Goss, Tati Westbrook, Scott Barnes.Da, nu avem produsele lor, dar conteaza cum sunt folosite.
Cumpara de pe parfimo.ro.Au produse ieftine.

| Anee1667 explică (pentru dragodana):

Mulţumesc mult! Ăsta era răspunsul pe care îl aşteptam. O să le încerc cu siguranţă pe acestea.
Îţi mulţumesc!?

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Neapărat o crema matifianta și produse specifice tenului care nu costa 3 lei.

| Anee1667 explică (pentru Catrice):

Nu folosesc produse tocmai ieftine.Majoritatea se incadreaza intre 50-300 de lei.
Doar că nu reusesc să le aleg, recunosc că nu mă pricep la asta, nu am cursuri şi singura problema a tenului meu este faptul că se îngraşă şi pe timp de vara nu pot folosi fond de ten deoarece arata urat.
Nu am cosuri sau altceva.
De aceea îmi doream să mi se recomande niste produse mai bune pe care respectiva persoana care mi le recomanda să le fi testat şi să vina cu un fel de recenzie.
Multumesc oricum pentru sfat.

| Catrice a răspuns (pentru Anee1667):

Fiecare ten e diferit oricum, dacă lui Maria de la Costinești i se potrivește cutare și lui Ionela din Oradea i se potrivește altceva, nu înseamnă că și ție ți se potrivește vreunul.
Văzusem acum ceva ani în sephora ceva fond de ten matifiant sau pentru ten gras într-o cutiuță rotunda și știu ca aveau nuanța f deschisa, nu mai știu cum se numește sau dacă mai exista.

| zurick a răspuns:

Machiajul va arăta mereu mai bine pe un ten care are o anumita rutină ( folosește una de bază ca apă micelară, gel de curățare, cremă hidratantă și SPF )

| romeo78 a răspuns:

Ați făcut vreodată vreun curs de cosmetică, manichiură, pedichiură, coafură? Dacă nu vă recomand, plus analize medicale la un dermatolog pentru a vedea exact ce fel de piele aveți, ce produse aveți nevoie pentru îngrijire.
Make-up făcut după ureche, produce probleme medicale iremediabile!

| geoconda a răspuns:

Fond de ten, nuanta 110, L ireal Paris, matte