| wonderwoman123 a întrebat:

Acum aprox. doua luni, mi-am prins degetul din mijloc (stiti, degetul cu care se face semnul ala). Am fost sa imi fac o raza si din fericire nu s-a rupt. Insa o parte din unghie s-a învinețit. Asta am observat dupa, la salon, cand mi-am dat gelul jos.
Au trecut 2 luni si tot e vanat (acum e jumatate din unghie) si facut o linie alba cu ceva cute in partea de jos.
O sa imi cada unghia? O sa ramana vanata? DAU FUNDA.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Taie-ti regulat unghia, sa nu fie mai mare de 1mm, sa nu se agate in ceva, sa nu se forteze.
Dupa un timp va creste inapoi unghia noua.

| JackR a răspuns:

Daca nu a cazut in doua luni, unghia nu o sa cada. In schimb, hematomul ala o sa mai tina ceva vreme, dar in timp o sa dispara.

| DumitruS a răspuns:

Cade. Dar o sa cada dupa ce iti creste deja cealalta pe dedesubt.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Nu se stie exact.
Nu te îngrijora pentru că unghia căzută va creşte la loc. Dacă ai noroc, unghia vânătă nu va cădea cu totul de la început şi unghia nouă va creşte încet împingând-o pe cea lovită ca tu să o poţi tăia. Durează aproximativ trei luni ca noua unghie să crească la loc şi cel mai probabil va fi uşor cu dâmburi.
Pentru linistea ta ...ar fi bine sa consulti un medic specialist.

| Temüügin a răspuns:

Este posibil sa iti cada dar daca nu cade o sa se refaca la loc.

| Pisica18a a răspuns:

E posibil sa iti cada dar iti creste inapoi, deci nu e chiar atat de grav! happy

| VladCristian1993 a răspuns:

Dacă au trecut deja 2 luni, nu cred că îți va cădea unghia. De obicei, unghia cade când sunt leziuni destul de mari și când ți se înegrește complet. Pe măsură ce îți va crește, învinețeala îți va trece. happy

| wonderwoman123 explică (pentru VladCristian1993):

Acum e cam 65% din unghie vanata. Si creste cu culoarea asta.

| VladCristian1993 a răspuns (pentru wonderwoman123):

Părerea mea este ca nu va cădea. Pe măsură ce va creste și vei tăia din ea, se va reface happy