| Ginaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna, acum aproximativ un an m-am tuns scurt, de atunci până acum parul meu a crescut foarte puțin și foarte, foarte greu.
Aveți vreo idee de ce parul îmi crește așa greu, folosesc în fiecare săptămână masca cu ulei de măsline și cocos, am incercat și ulei de ricin pentru că citisem că ajută la creșterea părului și nimic.

Răspuns Câştigător
| Jsnsgjansbznzzbdb a răspuns:

Hei! Am avut aceeasi problema, imi facusem breton dar la un timp forms feței mele s-a schimbat si imi statea destul de aiurea, am asteptat in jur de 1 an jumate ca bretonul meu sa creasca doar ca parul meu era la fel de ars,scurt si fara volum. Incepusem sa folosesc o gramada de măști de păr,samponuri care "dau volum si fac firul sa crească" dar incepuse sa imi cada mai tare de la ele. Tot ce iti pot recomanda este sa nu mai folosești măști si samponuri extravagante, spală-te pe cap cu sapun de casa(face firul de par sanatos si creste rapid) sau daca nu ai folosește un șampon simplu,care nu specifica ca ar face parul mai lung. Dupa ce ti ai intis bine șamponul clătește-te cu apa rece,ii da volum si il face sa para mai lung. Nu mai folosi asa de des feonul, pune-ti parul intr-un prosop si se va usca el,aburii feonului subțiază parul foarte tare,spun din propria experiență. Înainte de culcare încearcă sa îl Pieptăni,e foarte important, știu ca atunci can dormi il prinzi intr-un coc pentru ca e cald, dar mai bine il lasi liber ca sa respire. Evita coafurile gen coada prinsa foarte sus/cocuri, lasati-l pe spate. Altceva nu stiu ce sa iti mai recomand, oamenii zic ca si regimul alimentar afecteaza parul, te poti informa si vei găsi diferite smoothie uri cu proteine care iti vor face parul puternic si sanatos (nu stiu ce alimente iti pot recomanda, tu alegi, in functie de gusturile tale). Sper ca te am ajutat putin

3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna,

S-ar putea sa fie mai multi factori. Esti vopsit/a, folosesti placa de par, spray-uri gen fixativ sau esti prea stresat/a?
S-ar putea de asemenea ca parul tau sa nu fie multumit de produsele pe care le folosesti, de sampon, balsam, masca.
Este un mit pe care eu il aplic si vad ca functioneaza precum ca, parul (ca si multe alte lucruri) ar trebui tuns in mod special doar in faze de luna in crestere, si preferabil cand luna trece fie in zodia Leu fie in urmatoarea adica in Fecioara.
Eu folosesc acest calendar si stiu cand urmeaza perioada propice pentru tunsul parului, altfel, nu ma tund :
https://ro.rhythmofnature.net/calendar-lunar-sanatate-si-frumusete
Alte trucuri ar mai fi ca, odata pe luna (de luna plina) timp de 1-2 minute sa stai cu capul in jos si sa iti masezi capul iar cand faci baie, in timp ce te samponezi / balsamezi, sa masezi capul.
Succes!

| fanefranaru a răspuns:

Te-ai vopsit in ultimul timp des? si asta este un semn de cadere a parului
nu sunt expert dar daca esti din Bucuresti mergi la cabinetul doctorului Oetker.

| sarah103 a răspuns:

Cea mai buna solutie este reprezentata de vitamine.
Ajuta și la creșterea parului, cât și a unghiilor. Good Luck!