| AntonelaCK a întrebat:

Acum cateva luni, sora mea si-a facut șuvițe blond-platinat (ea are parul saten).
Dupa o perioada, tot parul ei s-a deschis considerabil. Adică de la satenul ala, care devenise mai mult morcoviu, are parul spre blond.

Sa inteleg ca prin suvițare iti poti deschide nuanța parului? De ce se intampla sa se "decoloreze " tot parul de la cateva suvite?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Iluzie! happy Prin vopsire, culoarea părului capătă nuanța dorită (uneori, rezultă și erori big grin )
S-ar putea ca prin spălări repetate, nuanța să se deschidă treptat la culoare (din tonul culorii se pierde puțin câte puțin, după fiecare duș), însă nu dispare total de pe firul de păr, decât prin tunderea vârfurilor sau tundere totală (mai ales dacă a trecut și prin procesul de decolorare inițial). Blondul continuând să rămână pe toată lungimea firului de păr.
Vei observa că începând de la rădăcina, va începe să-i crească părul în culoarea lui naturală, cam 1cm/lună.În cazul ei, va apărea părul șaten, NU blond platinat (decât dacă continuă, fără ca tu să știi, vopsirea rădăcinilor)
Dacă părul ei e momentan blond platinat (nu si la radacina, fără o vopsire ulterioară) e din cauza că suvitele i se desfac prin pieptănare, ca un "evantai" (se amestecă cu celelalte fire) și nu se mai păstrează in forma de "șuvițe".

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

E posibil si ca decolorantul sau vopseaua sa fi atins parul care nu trebuia atins, dar foarte putin si de asta s-a deschis si el. Mie una mi s-a intamplat dar nu m-a deranjat asta