| MihaelaRafaela a întrebat:

Acum cativa ani am încercat benzile de epilat de la Farmec, problema e ca m.am umplut de bubite pe picioare si am renuntat la ideea de a ma lua cu benzi.De încă dupa atunci am preferat bic.ul, dar nu mai îmi place.Cat de bune sunt benzile de la Veet?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai folosi lama de ras, incearca sa te indrepti spre epilarea cu ceara traditionala, ceara de zahar sau cumpara un epilator cu 40 de pensete, cat mai bun ( investeste in el ). In timp o sa ti se rareasca firele de par si o sa fie mai subtiri.

Dupa epilare poti sa folosesti 2 aspirine netamponate ( daca nu esti alergica la aspirina! ) pe care le dizolvi in ceai verde, solutia asta are proprietati anti-inflamatoare si trebuie folosita in 12-24 de ore de la prepararea ei - cu cat e mai proaspata cu atat mai bine. ( ingredientele dau un randament mai mare daca sunt proaspete ) Poti sa aplici si comprese cu ceai verde - este anti-inflamator si anti-iritant.

Dupa aplica o crema cu oxid de zinc de doua ori pe zi timp de 4-7 zile, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml.

Cu timpul nu o sa-ti mai apara bubite, daca bubitele au puroi poti sa folosesti unguentul Baneocin care lupta impotriva infectiilor provocate de germeni patogeni ( foliculita barbei, foliculita profunda etc ) sau Fucidin crema ( NU Fucidin H pentru ca contine corticosteroizi si pot provoca usor dermatita cortizonica ) in locul unguntului Baneocin. Baneocin sau Fucidin aplici doar 3-4 zile dupa epilare, nu se aplica mai mult de 7 zile continuu pentru ca pot sensibiliza pielea.

Eu am incercat benzile de la farmec si n-am suportat durerea asa ca n-am mai incercat benzi reci. Poti sa citesti review-uri pe net : http://www.redisthenewblonde.ro/2012/07/review-benzi-cu-ceara-rece-vee.html

7 răspunsuri:
| MedionTcO a răspuns:

Bubitele apar de la iritare. Scuza-ma, ca eu nu folosesc, dar majoritatea fetelor pe care le cunosc folosesc bic-ul. Pentru ca nu e la fel de dureros.

| MihaelaRafaela explică (pentru MedionTcO):

La un momendat de saturi de bic, eu una m.am saturat

| MedionTcO a răspuns (pentru MihaelaRafaela):

Fiecare cu alegerea lui, evident. Pai incearca-le pe toate si vezi care e cea mai buna pentru tine.

| Idontcare69 a răspuns:

Sunt destul de ok, dar mai mult ti-as recomanda epilarea la salon. Bubitele le faci pentru ca ai pielea mai sensibila, incearca sa oti dai cu cremă de gălbenele după sau ulei de corp pentru​ bebeluși.

| MihaelaRafaela explică (pentru Idontcare69):

Cat de repede creste părul?

| Idontcare69 a răspuns (pentru MihaelaRafaela):

Depinde de corpul tau. Eu merg de 3 ani la salon si imi creste parul (atat cat sa fie vizibil, gen 1 cm ) in 3 săptămâni happy

| elle94 a răspuns:

Benzile de la Veet sunt mai bune, plus ca elimina parul imediat cu multa ceara. Are servetele hidratante ce catifeleaza pielea.Iti recomand si epilatorul depinde unde ai nevoie.