Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si de vreo 2 zile au inceput sa imi apara cosuri, nu mi-a apărut un cos si dupa ceva timp altul, mi-au aparut mai multe deodată, au inceput sa imi apara niste cosuri foarte mici pe nas(dar multe) si aseara am observat ca fruntea mea efectiv era invadata de cosuri. Credeti ca sunt cosuri din cauza vârstei (pubertății) sau este o iritație sau ceva de genu? Cum le pot face sa dispara? Va rog ajutati-ma

4 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Pot fi de la pubertate.Multora le apar, mai multe sau mai putine.
Incearca sa ai grija sa iti ti fata curata, te speli de mai multe ori pe zi.Dar in loc de sapun(care usuca pielea) poti folosi un gel de curatare al fetei(cel de la Gerovital e destul de bun)
Nu incerca tratamente naturiste sau babesti, caci iti poti afecta pielea.
Cremele anti acnee si pentru control-sebum de la Gerovital, sunt iarasi destul de bune.
Mai e o crema pe care o poti folosi, de la Vivanatura, crema antiacneica cu argila si propolis.
Incearca sa iti ti pielea hidratata cu anumite creme, dar sa nu blochezi porii(adica sa nu fie in abundenta, ci doar cat sa intre in piele)
De asemenea, cel mai bine poate fi sa mergi la un dermatolog (una dintre creme mi-a provocat o iritatie, ceea ce m-a invatat ca unele creme e bine sa le testezi pe piele, de preferat pe mana, si numai dupa 24 de ore sa le aplici pe fata).

| Nonolita a răspuns:

Asa, din descriere, nu putem ghici de care sunt. Dar medicul tau de familie te poate ajuta indiferent ce este acolo.

| RowseRj a răspuns:

Treci prin pubertate. O să-ți treacă

| Anaaa77 a răspuns:

Nu te alarma e din cauza pubertății, eu am coșuri de la 9 ani