| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 13 ani si picioarele mele sunt groaznice. Am avut purici in casa pentru ca pisica mea avea, i-a dat si cățelului pe care il tineam in casa si nu stiam, mi-am dat seama duoa ceva timp in care casa deja era invadata de purici(pe mine nu ma piscau) dar după ceva timp au inceput sa ma piste si pe mine, plus ca ma piscau si afara țânțarii va dati seama ca ma scarpinam pana îmi dadeam sangele dar am încercat sa nu ma mai scarpin si acum mai am cateva coji din alea ca la julituri si niste semne unde au fost niste coji pentru ca le-am rupt. Inca arata foarte urat chiar daca nu mai am asa multe coji asa ca va rog, spuneti-mi ce sa fac ca sa imi dispara toate urmele de pe picioare (semnele alea si cojile). Dau funda, plss e urgent

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu e nimic de făcut, decât să aștepți să se vindece.
Semnele apărute in urma scărpinării excesive si indepărtarii în mod repetat a crustei de la suprafața pielii se vindecă destul de greu. Fiindcă e afectat țesutul. Dacă nu te scărpinai până la sânge era altceva. Dar si mai bine era dacă ți-ai fi luat din timp, măsuri de precautie, exista PARAKILL, solutie antiparazitara, ieftina si eficienta, picături pe care le aplici la nivelul cefei animalului, si la catel, si la pisică
Sunt destule variante sa scapi animalele de purici și nu te mai pupăcesc nici pe tine.
Fă băi dese, in cadă, cu apă caldă si săpun. Și apoi, stai la soare, fiindcă, cât de cât, se mai estompează. Oricum, procesul de vindecare e foarte lent, insa poți să le maschezi puțin prin bronz.
Cand te mai mănâncă pielea, tamponează cu oțet alimentar toata zona, nu cu spirt medicinal! Mirosul înțepător al oțetului ține la depărtare si puricii, și țănțarii. Insa, nu-i o solutie, ar trebui să termini cu ei. Cumpăra de la un cabinet veterinar sau de la oricare farmacie veterinara, solutii antiparazitare si dacă le aplici tu la gâtul animalutelor, citeste inainte prospectul, desi de preferat ar fi e să le aplice veterinarul, dacă ești începător.

| LPCTSTR a răspuns:

Deci problema ta nu este ca ai nevoie de o deparazitare in intreaga locuinta, ci ca picioarele tale au semne...
Ceea ce cauti se numeste "crema hidratanta", nu poti face nimic pentru semne, iar cojile trebuie lasate in pace pentru ca dedesubt pielea se repara.

| CristianaCrss a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am zis "am avut purici in casa" gen "am AVUT" laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru CristianaCrss):

Si cum esti sigura ca acum nu mai ai?
Ouale puricilor reusesc sa stea bine-mersi oriunde.

| CristianaCrss a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pentru ca nu am mai avut probleme cu ei nici eu, dar nici parintii si fratele meu

| Speranta12 a răspuns:

Si eu am avut. Peste 1 an o sa ai o cu totul alta piele. O sa-ti treaca.

| Andresso a răspuns:

Fa curat in casa, aspira in toate camerele si scapi de purici.