| Tobessjd a întrebat:

Buna, am 14 ani și am tenul uscat dimineață când mă spăl pe față și gras in restul zilei.Am multe puncte negre și cosuri.Am incercat cu cărbune dar nu se prea cunoaste.Ce credeți că pot face pentru ten și puncte negre? Credeți că vor dispărea in timp?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| bbnnmm a răspuns:

Ai caracteristicile tenului mixt. Tenul mixt are porțiuni uscate și grase. De obicei, zona T (frunte, nas, bărbie) este grasă, cu poți dilatați și aspect lucios, iar pielea obrajilor și a gâtului este uscată. Pentru porțiunile uscate ale feței, folosește creme emoliente, bogate în vitamine. Pentru curățare folosește un gel de față potrivit tenului tău mixt și apă micelară pentru curățare în profunzime a tenului. Pentru puncte negre, poți apela la un cabinet de dermatologie, pentru microdermabraziune - adică, o metodă de curățare și exfoliere a pielii, prin care se îndepărtează impuritățile și celulele moarte. Pe mine, microdermabraziunea m-a scăpat de punctele negre și de porii deschiși, inestetici.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Spalat fata cu pa calda si sapun, imediat dupa ce te introci acasa, de la scoala.
Punctele negre sunt puncte de mizerie, fiind depuneri de prfa si impuritati de pe strada sau de la ora de sport, ori din clasa. Cosurile sunt puncte infectate, din acelasi motiv.
Lipsa igienei facute corect duce la aceasta eruptie de cosuri si puncte negre.
Spala fata cietct cu APA CADA si sapun cand vii de la scoala, sau intotdeauna cand te intorci in casa, dupa ce ai fost afara.
Amesteca clabucul de sapun cu malai si curata-ti fata, ca sa elimini toata mizeria de pe fata sis a lasi porii curati.
Sterge-te numai cu un prosop pentru fata, foare curat si folosit doar de tine.