| Anaasstasssssiaa a întrebat:

Am 15 ani, iar in ultima vreme mi-au apărut mici coșuri in piele negre, unele chiar foarte mici. Am folosit și fondul de ten (un fond de ten simplu, potrivit vârstei mele) pentru a acoperi unele imperfecțiuni, dar acum mi-au ieșit și mai multe coșuri. Nu se observa foarte tare, doar dacă te uiți insistent, deoarece sunt in negre, majoritatea.
Ce as putea sa fac? Ce tratament ma ajuta?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca inteleg corect ce descrii, se numesc comedoane. Acest articol iti spune ce e de facut:
http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/punctele-negre-sau-comedoanele_9944
Nu mai pune fond de ten, iti amplifica problema.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru SkyPilot):

Mulțumesc tare mult!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu unde este mama ta, dar este de condamnat ca nu te educa si nu-ti explica, ca, la 15 ani, fondul de ten si pudra NU sunt indicate varstei tale si nu ai voie sa le folsoesti ca-ti distrugi fata.
Pudra si fondul de ten se folosesc dupa 35-40 de ani, cand tenul este matur si este nevoie ca sa acopere imprefectiunile datorate varstei.
La 15 ani, fondul de ten nu face decat sa-ti accelereze imbatranirea tenului din cauza substantelor astringente din ele, sa-ti optureze porii, sa-i incarce cu impuritati producand puncte negre, care ulterior se infecteaza si asa apar cosurile.
Ai nevoie urgent de o curatare mecanica cu apa calda, sapun si malai, ca sa scoti in porii pielii toate punctele negre si sa lasi fata curata.
Nu ai nevoie de tratamente la varsta asta!
Spala-te de 2 ori pe zi cu apa calda sis apun, in spcial dupa ce te intorci acasa de la scoala sau de afara, ca sa speli impuritatile depuse de la praful de pe strada, din aer, samd.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfaturi! Și nu cred ca era necesar sa condamni atât. Știu exact ce fond de ten sa folosesc, cât și cum. Nu folosesc in fiecare zi, și cred ca am cerut niște sfaturi, dacă voiam sa ma judece cineva puneam problema altfel! O zi buna!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Fetita, cand vii si pui o intrebare pe un forum, te astepti ca noi sa venim sa-ti dam un raspuns, nu?
Cum poti sa dai un raspuns corect, daca nu esti capabil sa judeci situatia prezentata de cel care pune intrebarea?
Tocmai asta facem toti aici, judecam inta situatia prezentata de tine si datele problemei si apoi raspundem.
Nu te astepta niciodata, sa pui o intrebare si sa ti se raspunda fara sa se judece in prealabil datele din intrebare si evident personajele implicate.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Violleta2022):

Normal, oamenii prefera sa judece înainte sa cunoască! Felicitări și ție

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Oamenii prefera sa judece la ceea ce ai descris tu, nu la altceva. Ceea ce-i perfect normal, ca doar nu inventam noi povestea ta.

| Iote a răspuns:

Acele "cosuri" ti-au aparut tocmai pentru ca folosesti fond de ten. Daca ai tenul gras, porii nu mai "respira" si grasimea plus pudra/crema duc la aparitia cosurilor. E indicat sa folosesti ceva de curatare a tenului si nu de acoperire.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Iote):

Lote, ce as putea folosi pentru curățare? Sau aceste coșuri o sa treacă in timp dacă nu le storc?

| Iote a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Trec daca folosesti apa cu sapun. Cel mai simplu si ieftin. Sau o solutie de curatare care dizolva grasimile tenului. Si mai ales, sa nu mai incarci tenul cu nimic. Daca le storci, raman semne si e mai rau.

| gothicbat a răspuns:

Fond de ten îți trebuie ție să-ți încarci fața de la 15 ani.
Normal că-ți apar coșuri, lol.
Mergi la un dermatolog!

| Anaasstasssssiaa explică (pentru gothicbat):

Nu folosesc in fiecare zi! Și coșurile au apărut înainte sa aplic fond de ten. Oricum, mulțumesc pentru răspuns!