| Ally a întrebat:

am auzit ca daca ai unghiile mari,parul iti creste foarte greu pentru ca unghiile iti mananca din calciu, e adevarat?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un mit fals.
Dacă nu ai calciu, nu cresc nici unghiile și nici părul.
Eu am părul lung, și analizele spun că sunt în limite cu calciu și mai am și unghii!
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Nu. Eu am si parul si unghiile lungi, si cresc destul de repede, si parul si unghiile.

evenso
| evenso a răspuns:

Total eronat! nu are nici o legatura cresterea parului cu lungimea unghiilor.

| 0rlando a răspuns:

Nu este adevărat. Dar, unghiile sunt făcute din același material ca și părul, iar dacă ai unghii tari, care cresc repede înseamnă că și părul este la fel.
Dacă unghiile tale sunt sfărâmicioase și cresc greu, atunci și părul va fi la fel.

| Ekcstsy a răspuns:

Unghiile oricum ar fi, cresc incontinuu, oricat de mari le-ai avea. Nu se opresc niciodata din crescut, nici dupa ce mori pentru ceva timp. Cu parul la fel happy

| gabi13579 a răspuns:

Intr-adevar atunci cand ai unghiile mari iti scade calciul, dar iti creste parul normal, in schimb unghiile ti se vor rupe mai des, iar parul iti va cadea in cantitati mai mari ca de obicei, dar nu de speriat. oricum sezonul acesta sunt IN unghiile mici si rotunjite.
fundita?!

| Dweea a răspuns:

Da..este nu e nimic eronat asta i s.a intamplat si unei prietene care s.a consultat

| Luchian_Elena_1995 a răspuns:

Da e adevarat de cand mi-am lasat unghi parul meu nu mai creste