| fatmatosun a întrebat:

Bună.
Am avut un par foarte des și frumos, dar a fost vopsit și decolorat.
Și acum e foarte subțire(zici ca-s cheala) și mi-a căzut foarte mult par.

Își mai revine la normal cum a fost? Dacă-l las în pace. Fără vopsea placa sau altceva.
Sau ceva tratament?

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am patit asta dupa ani intregi de decolorat. Apoi mi-am lasat parul sa creasca pentru ca am zis ca nu se mai poate. Au trecut cativa ani de cand am din nou parul natural si am folosit in timpul asta pastile si sampoane de regenerare, de toate, mi-am recapatat parul dar nu 100%. As zice ca undeva la 70%. Deci blondul e pacatos daca il tii pentru mult timp. Tu daca l-ai decolorat doar de cateva ori cred ca o sa il recapeti pe tot

| Mopmop a răspuns:

Un tratament natural care cred ca poti sa il aplici ar fi sa te razi pe cap. Tuns masina si apoi ras. Daca te hotarasti, seara la culcare pui pe cap un fes ca sa nu ingheti. Si ziua porti o sapca sau un batic. Principiul ar fi exact ca la barbierit sau ...intelegi tu la ce ma refer.
Posibil sa te ajute la regenerarea firului de par.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Am avut un par foarte des și frumos, taie cat de scurt si asteapta sa revina bogat si frumos probabil cativa ani, chimicalele nu te fac mai frumoasa ci te distrug incet dar sigur, cred ca e invatatura sa pastrezi ce este frumos si sa nu incerci sa faci si mai frumos ca ai vazut ce frumos este cand te joci cu,, focu,, atentie la machiaje aceeasi minune ca la vopsit.fi naturala este frumusete pura, dar cel mai superb machiaj este zambetul

| Whitesnake99 a răspuns:

Alopecia temporara sau care a intrat intr-o faza de permanentizare poate avea multe cauze. Nu se poate spune cert ca este de la vopsit sau de la placa sau abuzat in general. O sa banuiesc ca nu esti la menopauza, dar totusi varianta hormonala nu poate fi complet exclusa. Dupa cum am spus, cauzele pot fi mai multe, inclusiv de la stres, e greu de determinat cu exactitate bazat pe cateva detalii vagi pe care ni le-ai oferit...nu ne-ai spus varsta, nu ne-ai spus daca ai predispozitie genetica pentru asa ceva (restul persoanelor mai in varsta de sex feminin din familie). Poate semnala inclusiv prezenta unei boli, doamne fereste, am batut in lemn. Cel mai bine te duci la un dermatolog bun care va fi mult mai competent decat oricine de aici sa iti dea un diagnostic precis.

| VJ07 a răspuns:

Buna, aceeasi problema am avut si eu insa mie dupa un timp mi s-a rupt si jumatate din par pana la umeri,.eu avand parul pana la fund. Din pacate a trebuit sa ma tund bob scurt....si astept sa creasca al meu inapoi pentru ca nici un tratament nu si-a facut efectul cum ar fi trebuit.
Poti incerca cu uleiuri de cocos, ulei de maslina si Olaplex. Si tot timpul spalat cu balsam si produse de calitate...