| ZeroZahar a întrebat:

Am folosit de curand o crema depilatoare pentru fata, doar ca dupa ce am inlaturat parul nedorit mi-a iritat foarte tare pielea. Iar acum se vede foarte urat, mi-a facut o mica rana inestetica. Ce pot folosi sa-mi treaca mai repede si sa nu-mi ramana semn?
Multumesc frumos.

3 răspunsuri:
| chibiusa a răspuns:

Buna,cand te epilezi pe fata cu o crema depilatoare trebuie sa tii cont in primul si in primul rand de tine si apoi de instructiuni. In mod normal ti se spune sa tii crema intre 2.5 minute si 5 minute (in cazul in care ai firul mai gros) dar daca ai pielea sensibila atunci crema trebuie lasata doar 1-1.30 minute. Si inainte de aplicarea cremei spala-te bine pe fata ca sa nu existe impuritati si dupa ce ai inalurat crema clateste din abundenta cu apa rece si fa tot posibilul si 1-2 ore stai departe de imbaxeala si praf (adica sa stai in casa) si incearca sa nu pui mana acolo.
Te pup

P.S. nu folosi crema pe aceeasi suprafata mai des de o data la 24 de ore

| foxsilver a răspuns:

Crema de galbenele este un cicatrizant foarte rapid.
Data viitoare, dupa ce te epilezi, spala-te cu un burete inmuiat in apa rece si apoi aplici o crema hidratanta.
Lucrul asta este valabil pentru epilarea pe orice zona a corpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creme medicinale cum ar fi de galbenele, propolis...