| 49Days a întrebat:

Am fost ieri la farmacie sa imi cumpar ceva de cosuri( ten mixt)si mi-a dat un gel de curatare. Chestia e ca nu stiu cum sa-l folosesc(stiu ca dupa curatare).Eu am lapte demachiant, lotiune tonica si crema. dar gelul ala cand il aplic? Dupa "demachiere"(dimineata) apoi ma spal iar si folosesc lotiunea tonica si crema? Si cam cat trebuie sa stau cu el?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Buna. Gelul de curatat poti sa il aplici de fiecare daca cand te spleli pe fata ( in locul sapunul special pentru fata).
Clateste-ti fata cu apa calduta, apoi pune o cantitate mica de gel pe palme si apoi freaca usor pana face spume, abia apoi poti sa il aplici pe fata folosind miscari circulare, apoi indeparteaza gelul cu apa calduta. Clateste bine cu apa calduta sa nu ramana nici un pic de gel, deoarece daca ramane, poti cauza iritarea fetei si aparitia cosurilor. Apoi sa iti clatesti fata cu apa rece pentru a inchde porii, apoi poti sa aplici o crema hidratanta.
Daca esti machiata, foloseste intai demachiantul pentru a indeparta machianul si apoi foloseste gelul de curatat. Lotiunea tonica nu isi mai are rost daca folosesti gelul, deoarece are face cam aceleasi lucruri, dar depinde ce fel de lotiune ( eu folosesc una speciala impotriva cosurilor).

| LoriLoL a răspuns:

Deci,treaba sta in felul urmator:cand te demachiezi folosesti lapte demachiant apoi lotiunea demachianta, dupa care atat seara cat si dimineata cand te speli pe fata aplici putin gel in palme si dai pe fata.insa nu e recomandat de mai multe ori pe zi deoarece o sa observi ca la un moment dat iti usuca pielea.crema o folosesti pe timpul zilei sau noptii! take care of your skin :*

| MarianaNiculescu a răspuns:

Am patit si eu asa...Nu trebuie sa te mai machezi timp de 5 luni. Si gelul acela trebuie sa il dai zilnic.Mie asa mi-a spus farmacista.