| Anayysss a întrebat:

Buna, am înteles, ca unele mancari dau o culoare a ochilor mai deschisa si una mai închisa. Stiti cumva ce trebuie sa mananc ca sa am ochii negri? Dau funda!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca "mananci" bataie, poti avea ochii innegriti. big grin

| Ofiintă a răspuns:

Culoarea irisului este determinată de cantitatea de pigment denumită melanină.
Cu cât cantitatea de melanină este mai mare, ochii vor fi mai închiși la culoare (căprui, negri), iar in cazul unei cantitați mai reduse de melanină, ochii vor fi mai deschiși la culoare (verzi, albaștri).
Pe de altă parte, cantitatea de melanină existentă pe suprafața irisului este determinată genetic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Rahat, astea sunb prostii inventate de oameni prosti, culoarea ochilor si a pielii o moștenesti genetic nu te mai lua după toti nebunii.

| Violleta2022 a răspuns:

Mancarea nu schimba sau influenteaza culoarea ochilor.
Culoarea ochilor este mostenita de la parinti si nu se poate schimba.

| anonimg a răspuns:

Am auzit ca pielea se poate ingalbeni daca bei prea mult suc de morcov; si culoarea dintilor se poate schimba in mod negativ cu ajutorul lamaiei; dar de culoarea ochilor nu am auzit ca se poate schimba.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cine ti-a spus asa ceva, te-a pacalit!
insa exista lentile de contact colorate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Imposibil. Culoarea ochilor e moștenită pe cale genetica, nu are treaba cu ce mănânci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wtf? In viata mea n.am auzit asa ceva. De unde ai preluat ideea? Nu cred ca se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate influența prin alimentație, este o inepție.